Kadınların geleneksel yöntemlerle kışlık aldatmak hazırlıyor

Kadınların geleneksel yöntemlerle kışlık ekmek hazırlıyor

İmece usulü yapılan ekmekler kış mevsiminde tüketiliyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta kadınlar, kış mevsiminde bezdirmek amacıyla teavün usulü geleneksel yöntemlerle kışlık savuşturmak hazırlıyor.

Kahramanmaraş’ta familya kadınları, gelenek haline mevrut kışlık güçsüz atlatmak telaşı sardı. Çerden Çöpten savuşturmak yapımıyla kadınlar hem yardımlaşıyor, hem dahi ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Sabahın er saatlerinde hamurun yoğurulması ile güne başlayan kadınlar, teavün usulüyle kışın tüketmek üzere ekmeklerini hazırlıyor.

Günde sayı farkı 50 kilogram un ile tahminî 400 güçsüz atlatmak pişiren kadınlar, hazırladıkları ekmekleri yalınç tüketilmesi ve dosdoğru olması nedeniyle şita mevsimi için stokluyor.

Onikişubat ilçesi 5 Nisan Mahallesinde tevakkuf fail kadınlar da herhangi bir zaman aynı evin ekmeğini hazırlıyor.

Ayşe Üzücü, “Burada herkesin ayrımsız işi var. İçli köfte, sarma ve biber dolması ile şita mevsiminde çok adamakıllı yeniliyor. Atalarımızdan mevrut tıpkısı gelenektir biz bunu sürdürüyoruz. Hazır satılıyor ancak biz özlük elimiz ile yapıp yiyoruz” dedi.

Emine Başçı ise, “Kış hazırlıklarımız bitmeme ediyor çerden çöpten ekmek yapıyoruz. Yapar pişirir şita amacıyla saklarız. Bayatlamaz. Üretimevi usulü değil hamuru kendimiz yoğurup kendimiz yaparız” dedi.

Share: