Icra Vekili Yardımcısı Gizligider’den sözleşmeli hayvancılık ve tarıma intikal müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bilcümle konuşulan fakat dizgesel kendisine başlanamayan kontratlı hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye mevrut Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz ve DOĞRU Fırka Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” canlılık ve istirahat alanında oluşturulan “Çocuk Ekincilik Akademisi”ni müzakere etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan bilahare tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere birey suyu verdi.

Ardından İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda planlı “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, bakanlık namına herkesin arazide görev yaptığını söyledi.

Gizligider, “Biz Ankara’da politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesme doğrudur, şevket yaptıysa pekâlâ doğrudur” kabilinden iddialarının olmadığını belirterek, “Bazen sorunlarımız varsa hep alay malay danışma ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda üstelik çözüme kavuştururuz. Şükür bu sene sabık seneye göre daha bol tıpkı mevsim geçirdiğimizi düşünüyoruz. Hububat yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem bedel hem da bereket itibarıyla evire çevire ayrımsız sene oldu. Cenabıhak de kul da müzaheret etti. Sıhhatli olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız bir şekilde üste kimi zaman yükselterek kabul etti ve balaban benzeri destek verdi.” diye konuştu.

Bugün itibarıyla kullanılmamış mevzuat çalışmalarının neticelendiğini tamlayan Gizligider, şöyle bitmeme etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve ekincilik var. Sözleşmeli hayvancılık ve ekincilik bütün konuşulur amma ayrımsız soy Türkiye’bile sistematik adına başlayamadı. İnşallah artık buna geçiyoruz. Bu, müstahsil, mütemmim ve satın alanın dahi korunduğu tıpkı dizge. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin baştan sigorta zorunluluğunun bulunduğu, ardından ‘benim param ödendi, ödenmedi, dikici bana ürünü verdi, vermedi’ kabil tartışmaların tamamının biteceği bir cümle getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin da çetin kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, gine getirecekleri izin sistemiyle üstelik ne toprağa ne ekileceğini tespit etmek istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse biz bindi vermeyeceğiz. Çünkü eksantrik tip bu iz desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel benzeri işaret dünyalık ediyor ve bütün ona yükleniyor. Alttaki suyun, deponun yahut pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları sistemli namına tamamlamak istiyoruz. Esasta toprağa hangi ekilecek, yüzyıllarca galiba. O kendini anlatıyor, söylüyor. Tığ ona dayatıyoruz benzeri şeyleri. Ama doğayla baziçe gayrimümkün. Eninde böylece doğa kazanır. Evvel bu toprağı ve suyu korumak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin kâffesi fantazya.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “site tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, kullanılmayan vadiler, Hazne arazilerinin tarıma kazandırılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, çıktı “eNabız” gibi ayrımsız sistemi hayvancılıkta da başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kat Sayı namına hayvanın anası ve babası kim, aşısı ne, hastalığı hangi reşit, cinsi hangi, bunların hepsini gözetlemek lazım. Gene bu sistemi nebati üretim bazında üstelik fora etmek istiyoruz. Bunları inşallah cep telefonuna sığdıracağız. Bu bizim üzere haddinden fazla makro. Zira büyük bire bir adam kaynağı israfında bütün bu arada hangi efsus kim bulunuyoruz. Esasen uçman toprak kendisine Konya’dahi başlattığımız ve henüz sonraları Türkiye’ye aksettirmek istediğimiz ‘Gelir Siper Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Bindi sistemini dahi inşallah değiştiriyoruz. Geçenlerde ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ilk teşrin zamanı desteklerin çoğu gelecek. Yani yeniden alacaksınız. Bunun içerisinde mazot, gübre, ilacı var. Bunu dahi parasal yerine değil, ayni olarak atfetmek istiyoruz.”Share: