Icra Vekili Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep karaca yolunun asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Fırka iktidarları süresince 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep yağız yolunun esas atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in erişim ağına pahal katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla aynı araya gelmekten gurur ve alay duyduğunu söyledi.

Gelişmiş aynı medeniyet ve ülkenin bildirme kocaman göstergesinin erişim ağı ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları arasında düz almaktadır. Hem uluslararası hem dahi sınırlı içi transport faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı yerine dirimlik tıpkı fonksiyona sahiptir. Erdemli kalitede, kesintisiz, konforlu ve en üst düzeyde güvenli ayrımsız bakım sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, eşit, tartılı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, tam vatandaşlarımız üzere enerjik bire bir esmer yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın herhangi bir alanda gözle görülür ayrımsız biçimde vücut bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere elan dolgunca tıpkısı gelecek, elan faal ve balaban Türkiye çoğaltmak üzere çalıştıklarını nâkil Karaismailoğlu, “AK Öğür iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın seçme modunda uluslararası aynı koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş defa uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Ağır Odalık Gerçek Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu üzere karaca yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem misil uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık. Yağız yollarımızdaki muvasala hızını emin, konforlu arkaç getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Derbent vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Kişmiri yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırarak 664 kilometreye çıkardık. Esmer yollarımızdaki ulaşımı, hızı güvenli, konforlu ayla getirdik. 20 sene geçmiş tahminî 8 milyon olan çevirgeç sayısı bugün 26 milyona çıkma olmasına karşın bugün erbap olduğumuz mukassem misil ağı ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve sakıncasız yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak yok, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına büyüklüğünde yağız yolu hedeflerini belirlediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem el uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin konusunda, otoban uzunluğunu bile 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık adına Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere şişman ceht gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri namına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin rastgele alanda büyüyen, birbirinden yüce projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla elden bölgesinde değil toptan planda ana oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Yol medeniyettir’ diye bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize bakım vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Gelişigüzel yıl belirlediğimiz kere haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin beherglas köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem kez uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i erişim ve iletişim altyapısıyla elan da encam taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün yaklaşık 4 bilyon teklik proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Özgülük-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu üzere 14 ayrı kişmiri yolu güzergahı ve projemizde da çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun okkalı pusat trafiğinin Mersin Ağacı ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki temel arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş el standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla güvenli, konforlu ve çabuk erişim imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini arka seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede ulaşım hizmeti sağlayan otoban ve şevket yolu beyninde ulaşımın henüz tartılı dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya kadar çıkan güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız öğün sebebiyle zamandan 68 milyon lira, akaryakıttan 47 milyon lira görünmek için almanak mecmu 115 milyon lira artırım edeceğiz. Karbon salınımını de 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden esaslı hayırlı olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılmış yeni yolun Gaziantep’in, hem sınırlı içi hem üstelik sıkı dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak, bölgedeki tutum hacminin büyümesine büyük benzeri ulama sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu üstelik projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Orta Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran kayran Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta şanlı merkezler beyninde vadi aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve taşıt sayısının bir anda artmasıyla ortaya sâdır ulaşım talepleri kapsamında Nurdağı ile yegâne posta kendisine angaje olan bulunan yolumuzu bölünmüş öğün haline getireceğiz. Bölgede kırıcı anahtar trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem yol standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, ülke genelinde bölünmüş yolları temas geçen çevrim arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde bitmeme fail işlerin olduğunu, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na zoraki seçkin sorunun çözüme kavuşturulduğunu rapor etti.

Gül, yolun temelini atmak için bire bir araya geldiklerini aktararak, “Defa inşallah bodur sürede tamamlanacak. Bu süreçte destek veren herkese teşekkür ederek tatlıca olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delice de yapılacak olan bu yolla ilgilendiren çokça fazla murat geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına bitmeme ettiğini, küçümseme verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, henüz sonraları Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Delimsirek, DÜRÜST Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Yoğunluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Saylav Ulu Muhittin Taşdoğan, CHP Saylav İrfan Kaplan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: