Gök paraşütçülerle doldu: Galebe Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Felek paraşütçülerle doldu: Zafer Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 karşı paraşütü sporcusu, Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı

Yöre sakinleri ise o anları iptila ve heyecanla izledi

MERSİN Mersin Ağacı’de Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 sükûnet paraşütü sporcusu, Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı. Gencinden yaşlısına aynı çokça can ise o anları alçalma ve heyecanla izledi.

Erdemli Belediyesi ile Akdeniz Gönül Rahatlığı Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü koordinesine ‘Zafer Bayramı Felek Şenliği’ Akpınar Köyü’nde düzenlendi. Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin ilkin koyulmak üzere 16 ilden 120 sporcunun katıldığı dünya şenlikleri 2 bin 100 rakımdaki Göktepe deki paraşüt merkezinde başladı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile sporcular önceki Türk bayrağı ve Atatürk’ün posterini açtı. Henüz sonra tek bir tane hazırlıklarını tümler sporcular peş peşe atlayışlar yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Gökyüzünde adrenalin meşbu o anları mahalleden mevrut tüvana ve yaşlı tıpkısı çok emanet merakla izledi.

Sporcuları merakla izleyen ön sakinlerinden 70 yaşındaki Cennet Kabar, “Aşağıya inmelerini çok güzel seyrediyoruz. Lacerem cesurluk edip hakeza yükseklere çıkıyorlar bilmiyorum. Çok iyicene memleketimize ayrımsız neşe geldi” şeklinde konuştu.

“Zafer ruhuyla gökyüzündeyiz”

Utku ruhu ile gökyüzünde olduklarını belirten Efdal Belediye Reisi Mükerrem Tollu, “Akpınar Mahallesi Göktepe mevkii 2 bin 100 rakımdayız. 16 ilden 120 sporcumuzun katıldığı rahat paraşütü organizasyonuna aile sahipliği yapıyoruz. Erdemlimizin güzelliğini ve mükemmelliğini 30 Ağustos münasebetiyle dünyaya tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’dan Mersin Ağacı’e tatile gelerek uçuş deneyimi canlı eğin terbiye öğretmeni Dürdane Kayaç, “İlk el deneyimledim daha ilk fırsatım olmamıştı. Çokça adamakıllı çok heyecanlıydı. Benim için ilk defa yaşanmış alımlı çalımlı bir deneyimdi. Adrenalin doluydu” ifadelerini kullandı.

“Bayrağın kamu dalgalandığı an gerçekten yüce aynı önsezi”

Yamaç paraşütü pilotlarından Hıfzı Altıntaş ve Alpar Karı da konukseverlik ve take-off (kalkış) ile iniş alanının çokça pir olduğunu kaydetti.

Konya’dan etkinliğe katılan ve gökyüzünde öncü açan pilotlardan Derviş Turhan, “Bayrağı açtıktan sonra özellikle tepeden taharri ettiğimiz nokta var. Bayrağın yekpare dalgalandığı dakika aşağılık mehabetli benzeri kalp. Dirlik paraşütçüsü ağzıyla konuşayım. 2 bin metredeyken az buçuk elan yükseldiğinizde haddinden fazla fena hâlde aynı bahtiyarlık peki. Bu mutluluk ondan dahi güzel. Gökyüzüne utku ruhunu taşıyabildik” diye niteleyerek konuştu.

120 sporcunun Akpınar Köyü’ne geldiğini ve pir uçuşlar yaptığını anımsatan Akdeniz Huzur Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Hüseyin Atlı ise, “Pistimiz 2 bin irtifaya topluluk termal aktiviteler yönünden varlıklı tıpkısı bölgedir. Eminim kim burası dünyanın bütün sporcularını ağılayacak ve o potansiyeli gösterecek. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle burada uçuk kalkışmak bizlere ayrı tıpkısı saygınlık ve bahtiyarlık veriyor. Bilcümle sporcularımız bunun bilincinde ve çokça bahtiyar aynı şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.Share: