Global besin fiyatları gerilemesini sürdürdü

Toptan azık fiyatları, Eylül’da peş peşe 6’ncı ayda düşüş gösterdi.

Birleşmiş Milel Besin ve Ekincilik Örgütü (FAO) aracılığıyla yayımlanan rapora bakarak, dünya gıda emtia fiyatlarının göstergesi Ilkgüz ayında sıkışık altıncı ayda de geriledi. Bitkisel yağların fiyatlarındaki keder düşüşler, sadece hububat fiyatlarını dengelemekle kalmadı endeksin düşüşünde birlikte büyük cafcaf oynadı.

Ilkgüz ayında averaj 136,3 nokta namına gerçekleşen FAO Besin Değer Endeksi Ağustos ayına göre yüzde 1,1 azalırken, ayrımsız önceki yılın yüzdelik 5,5 üstünde kalmaya devam etti. Endeks, makro namına işlem gören azık ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlarındaki maaş değişiklikleri strateji ediyor.

FAO Bitkisel Yağ Kıymet Endeksi, aylık yüzdelik 6,6 azalarak Küçük Ay 2021’den bu yana bildirme düşük seviyesine ulaştı. Palm, soya fasulyesi, günebakan ve kolza düşman amacıyla arsıulusal kıymet teklifleri ise elan bağan seviyede seyretti. Ayrıntılı süredir bitmeme fail erdemli miktardaki palm hasım stokları ile bir zamana denk gelen Güneydoğu Asya’da sezonluk adına artan üretim, palm yağı fiyatlarını zir çekti. Arjantin’dahi soya yağı ihracatının artması, Karadeniz bölgesinde artan ayçiçek hasım arzı ve bağan kabak yer yağı fiyatları de bu alt endeksin düşmesine katkıda bulundu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi ise Ağustos ayına bakarak yüzde 1,5 arttı. Arsıulusal buğday fiyatları, Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yağışsız ürün koşullarına ait endişeler, yüksek bağırsak istek ve Karadeniz Tahıl İnsiyatifi’nin Kasım ayından sonraları üstelik devam edeceğine ilişkin mütezayit belirsizliğin ortasında Avrupa Birliği’nden yapılan ihracatın hızlı temposu ile bağlantılı kendisine yüzde 2,2 oranında toparlandı. Etkili ayrımsız BENDE doları, Amerika Bir Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki bağan istihsal beklentilerine sınırlı adına daha gümüşgöz bir genişlik görünümünden gelen baskıya karşı koyarken, dünya darı fiyatları ekseriyetle istikrarlıydı. FAO Pirinç Denk Endeksi, büyük ölçüde Hindistan’daki dış satım politikası değişikliklerine ve Pakistan’daki kırıcı akarsu baskınlarının etkisine ait endişeler zımnında yüzde 2,2 arttı.

FAO Süt Ürünleri Kıymet Endeksi, kamer zarfında yüzdelik 0,6 oranında geriledi. Endeksteki bu gerileme büyük oranda, ortalık belirsizlikleri ve meyus toptan soylu erki tahaccüm beklentileri ile alay malay cılız euro’nun ABD doları karşısındaki etkisini yansıtmıştır.

FAO Et Eşit Endeksi yüzde 0,5 geriledi. Acun sığır hitit fiyatları, Brezilya’dan gelen yüksek dış satım olanakları ve gâh yetiştirici ülkelerdeki küsurat sığır kesimleri nedeniyle düştü. Kümes hayvanları eti fiyatları, ise bastırılmış dış alım talebi zımnında yavaşladı.

FAO Şeker Hastalığı Bedel Endeksi, Brezilya’daki bol üretim beklentilerinin beraberinde elan düşük etanol fiyatları ve döviz hareketi etkileri gibi nedenlerle Ilkgüz ayı süresince yüzdelik 0,7 düşüş gösterdi. – İSTANBUL

Share: