Almanya’da pejmürde satışlar, ağustosta mahiye bazda yüzde 1,3 düştü

Almanya’da essah uyumsuz satışlar, tüketicilerin erdemli şişkinlik karşısında satın alma talebinin bir iki olması dolayısıyla yüzdelik 1,1’lik düşüş beklentisine karşın yüzdelik 1,3 geriledi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), savruk satışlara ilgilendiren ağustos kocaoğlan eğreti verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gerçek karışık satışlar, ağustosta bire bir geçmiş ayak tabanı kıyasla yüzdelik 1,3 düştü. Satışlar, tıpkı eski yılın tıpkı dönemine bakarak ise yüzdelik 4,3 azalış kaydetti. Piyasalarda doğru tertipsiz satışlara ilgilendiren beklenti yüzdelik 1,1 düşüş olması yönündeydi.

Alman İstatistik Ofisi, ağustosta azık, meşrubat ve kötü ürünlerine talebin düşük olduğunu belirtirken, bu ürünlerde perişan satışlar maaş yüzdelik 1,7 ve Ağustos 2021’ye göre birlikte asıl kendisine yüzde 3,1 düştü. Azık perakendeciliğinde satışlar, ağustosta Familya 2017’den beri genişlik bağan seviyeye geriledi.

İnternet ve defa yolu ile siparişler, hakikat namına aylık bazda yüzde 7 ve möble, beyaz zehir kayıt ve inşaat malzemeleri harabati satışları bile yüzde 1,1 düştü. Azık dışı harabati (tekstil, giysi, başmak ve deri ürünleri) çın satışlarında birlikte yüzdelik 0,5 enkaz görüldü.

Almanya’birlikte ağustosta yüzdelik 7,9 olan yıllık şişkinlik, enerji ve besin fiyatlarındaki son yükselişle eylülde yüzde 10’a çıkarak 1951’den bu yana tanıdık bildirme erdemli seviyeye ulaşmıştı.

Enerjideki faziletkâr fiyatlar, tüketicilerin satın alma gücünün düşmesine ve üretimin birçok şeriklik üzere karsız ayla gelmesine bile hastalık oluyor.

Share: