Giresun’un natürel ve kültürel değerleri ressamların eserleriyle tanıtılacak

Azerbaycanlı ve Kırgız ressamlar, Giresun’un natürel ve kültürel noktalarını tablolarına yansıtarak kentin tanıtımına katkı sağlayacak.

Geçmişten bu yana Giresun’un ayrımlı bölgelerini resmeden, eserlerini açtığı sergiler eliyle sanatseverlerle buluşturan DÜRÜST Öğür Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Giresun’un tanıtımına yardım çıkarmak için Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı ressam Teymur Ağalıoğlu ile Kırgız ressamlar Arstanbek Dukuev, Taalaibek Musurmankulov ve Talgat Bokoev’i kente çağırma etti.

Ressamlar Dereli, Görele ve Şebinkarahisar ilçelerinde yaylalar, şelaleler, göller gibi natürel güzelliklerin yanında kültürel varlıkları resmetti. Ortaya çıkan tablolar işporta ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Saylav Sabri Öztürk, AA muhabirine, ekin sanatla yapılan tanıtımların insanlar üzere hafızalarda daha sürekli olduğunu söyledi.

Giresun gestalt ve yaylaların peşi sıra Şebinkarahisar ilçesini tabloya yansıttıklarını rapor eden Öztürk, “Ressam arkadaşlarımız Şebinkarahisar merkezden kalenin siluetinin görüleceği şekilde benzeri himmet yaptılar. Yağmurun arkası sıra bulutlar, çağ ışığı ve saye haddinden fazla ferah oldu.” dedi.

Öztürk, Şebinkarahisar’ın doğasıyla muhteşem bir düzlük olduğunu vurgulayarak, “Eğribel Geçidi’nden bilahare sonbaharın hep tonlarının görüldüğü ormanlar, ağaçlar, vadiler, toprağın rengi bile farklı, bu çabucak ressamlarımızın üstelik dikkatini çekti. Zaten ressamlarımız doğada çalışıyorlar. Renk ve çırağ üzerinden öz kompozisyonlarını yapıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Ortaya sâdır tabloların asırlar boyu Giresun’u tanıtacağını aktaran Öztürk, “İnsanlar serencam dönemde yeni yerler, bakir tatlar arayışı içerisinde. Bu anlamda Karadeniz çok pir tıpkısı düzlük. Bilcümle dünyadaki insanların öğrenmesi için bu asıl tanıtımlar çokça koca.” ifadelerini kullandı.

“Giresun’u dört mevsim hizmet etmek istiyoruz”

31 yıldır Türkiye’da hararetli Azerbaycanlı ressam Teymur Ağalıoğlu ise Türkiye’nin rastgele tarafını dolaştığını ifade ederek, “Kırgız arkadaşlarımızla beraber, Giresun’u dört mevsim gitmek istiyoruz. İleride da foto sergisi tahsis etmek ve sergilemek istiyoruz. Hem resimlerimizi hem da Giresun’u tanıtacağız.” dedi.

Giresun’birlikte kılık için haddinden fazla adamakıllı manzaralar olduğuna dikkati çekici Ağalıoğlu, “Güçlükle dışında birçok yere gittim, siftinlik Türkiye’nin seçme tarafı cennet. Bunu bile bilmemiz gerekiyor. Bu güzellikleri koruyalım. Türkiye’üstelik hangi büyüklüğünde resim yaptım bilmiyorum.” diye konuştu.

Kırgızistan’dan gelerek Giresun’u resmeden Arstanbek Dukuev bile Türkiye’dahi ve hele Karadeniz’de gösterici yapmanın hayali olduğunu söyledi.

Daha ilk de Türkiye’ye geldiğini ve ilerleyici dönemde tekrar gelerek suret düzenlemek istediğini dile getiren Dukuev, Karadeniz’in ressamlar amacıyla haddinden fazla zengin bire bir saha olduğunu vurguladı.

Share: