Dereli’de 2 sene ilk yaşanan selde kötülük gören tarihi kemer köprünün onarımına başlandı

– Dereli’de 2 sene evvel yaşanan selde engel gören tarihi tümsekli köprünün onarımına başlandı

GİRESUN – Giresun’de 22 Ağustos 2020’de 5’i er 11 kişinin hayatını kaybettiği, 361 yapının hasar gördüğü başat afetinden yer haddinden fazla etkilen Dereli ilçesinde kâin tarihi kemer köprünün onarımına başlandı.

Dereli ilçesinin kurulmasına şahitlik fail 139 yıllık tarihi kemer güreşçi köprüsü 20 April tarihinde Katarakt Deresi’nin debisinin yükselmesi hasar görmesinin peşi sıra güçlendirme ve restorasyon çalışması başlatıldı.

Dereli’deki tarihi tümsekli köprünün Giresun’u İç Küçük Asya’evet bağlayan ulaşımın majör tıpkısı parçası olduğunu tamlayan Giresun Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Ofis Başkanı Tarihçi Mehmet Fatsa, “Bu köprülerin varlığı Giresun ile Şebinkarahisar arasındaki tarihi yolun kalıntılarıdır. Dereli’deki köprüde bunlardan birisidir. Bu köprünün taş olarak yapılma tarihi 1883’dür.Bu köprünün tıpkı ayağında han diğer, tarafında ise bir cami bulunmaktadır. Bu neşeli muhit bile Dereli’nin çarkıt şehir merkezi Hanyanı adına bilinirdi. Giresun’dan çıkan yolcular akşam ezanı buraya ulaştıklarında handa konaklama yaparlardı. Bu hanın olduğu yere elan sonraki yıllarda hükümet binası, köprünün ayrıksı ayağının olduğu yerde kullanılmamış bire bir cami yapılıyor. Böylelikle cami köprü ve handan oluşan gestalt bugünkü Dereli’nin atom çekirdeği yapısını oluşturuyordu. Zımnında elan sonra Hanyanı, mıntıka merkezine dönüşüyor” dedi.

Dereli transit geçilen değil, gündeş haliyle çekim merkezine dönüştü

Yaşanan hâkim afetlerinden sonraları Dereli’nin kullanılmamış görünümüne kavuştuğunu tamlayan Dereli Uray Başbuğ Yardımcısı Fakirlik Temürcük ise “Kısaca 2 yıl önce yaşadığımız yeğin afetinde balaban hasar gören ilçemiz bakir görümüne kavuşurken, 7 ay önceki hasar gören tarihi tümsekli köprümüzde güçlendiriliyor. Selin getirdiği afetin yaraları izzet büyüklerimizin desteğiyle giderilmiş yazar, bildirme ferah şekilde yararlanılmış ve ilçemiz çağcıl ayrımsız görünüme kavuşmuştur. Afetten kötülük gören türe sahipleri yıpranmamış işyerlerine ve evlerine balaban ölçüde kurulu durumda kalanlarda yerleşmeye bitmeme ediyor. Amacımız Giresun’dan yaylalara evet dahi İç Rum Bölgesine gidenlerin Dereli’den direk geçmesini değil, ilçemizde tıpkı mola vermelerini, ant geçirmelerini sağlayacak çalışmaları yürütüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: