Erzurum’un yaylaları, maşrık ve güneydoğudan göçebe aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, maşrık ve güneydoğu illerinden gelen göçer ailelere ocak sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akar ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu yaklaşık 3 bin rakımda kâin Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri ülfet etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle dostane fail Memiş, çocuklara birlikte oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un otlak bakımından Türkiye’de koca tıpkı potansiyele cemaat olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti tercih ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını anlatım eden Memiş, “Yaklaşık 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Çadır sistemi var ve burada 300 derece bulunuyor. Gün panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzen ürünlerinden yapılan tulum peynirini parçalanmamış Türkiye tanıyor ve böyle da benzeri ilişik değeri var.” dedi.

“Türkiye’dahi merası bildirme fazla olan ülke burası”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı bakımından nazik tıpkı potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına can verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği düz Erzurum zira Türkiye’de merası sunma aşkın olan toprak bura.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret birlikte Türkiye’nin mera varlığının yüzde 11’ine eş Erzurum’de, kestirmece 52 farklı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını kent dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin dal seviyede istihsal yaptığına belen fail Akar, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine yumruk şartlarda yardım sunuyor. Elde ettikleri süt ürünleri üstünkörü adına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan üzere iller özellikle oluşmak için çokça sayıda farklı şehirden gelen göçerleri kentimizde misafir ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: