Ege Ağbaba PTT’de Taşeron İşçilerin İşten Atıldığı İddialarını Sedir Gündemine Taşıdı

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba PTT bünyesinde müteharrik taşeron işçilerinin topluca işten çıkartılmasını Meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, “Say Bakanının ‘taşeron işçilerin sorunları çözülmelidir’ dediği bu günlerde kurumlarda çalışan taşeron işçilerinin topluca işten çıkartılması ayrı bir garabettir” dedi.

Say ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Malatya Saylav Iye Ağbaba, “Taşeron işçilere müteveccih yeni tensikat yapılacağından bahseden Emek Bakanı talih genelinde sonuç günlerde kurumlara sadık ne büyüklüğünde taşeron işçinin işten çıkartıldığına dair inceleme başlatması gerekmektedir. aksi hâlde işten çıkartılan işçilerin hesabına ayrıksı işçilerin istihdam edilmesi, gitgide kadro hakkı verildiğinde kullanılmamış ayrımcılıklara hastalık olacaktır” dedi.

Ağbaba konuyla ait yaptığı yazılmış açıklamada da şunları ifade etti:

“Taşeronda etkin 250 PTT işçisinin işten çıkartıldığı kanıt ediliyor. PTT bünyesinde taşeron yerine çalışan 250 işçinin orak ayı ayında yıpranmamış konvansiyon yapılmasına karşın işten çıkartıldığı argüman edilmektedir. Bizlere vasıl işçiler; işten çıkartılma nedeni olarak eski döneme dair alacaklarına yönelik açtıkları dava olduğunu bildirmektedir. Ama iddialara bakarak işten çıkartılan işçiler beyninde alacak davası açmayan işçilerinde bulunduğu dile getirilmektedir. Taşeron işçilere müteveccih eskimemiş düzenlemeler yapılacağından bahseden Çalışma Bakanı mutluluk genelinde akıbet günlerde kurumlara ilişkin ne büyüklüğünde taşeron işçinin işten çıkartıldığına dair inceleme başlatması gerekmektedir. aksi hâlde işten çıkartılan işçilerin namına başka işçilerin istihdam edilmesi, gittikçe ekip hakkı verildiğinde bakir ayrımcılıklara sebep olacaktır. Ayrıca Umumi Başkanımızın PTT işçiler öznelinde umum işçilere bir ve koşulsuz ekip verileceğini söylemesinden sonraları dolgun işten çıkarmaların yaşanması bile düşündürücüdür. Çalışma Bakanlığı PTT’üstelik herhangi bir inceleme başlatmış mıdır? Sonuç aylarda işçilerin yeryüzü çokça hak ihlali ile karşılaştığı kurumlardan bir tanesi hangi yazık kim PTT’dir. Bilindiği üzere önce işçilerin hisse senedi sözleşmesinde alacakları ücretleri düşüren PTT demincek üstelik dolgun işten emisyon iddiaları ile anılmakladır. ve gene işçilerin şikayetlerine bakarak işten çıkartılan işçilerin bayrılık ve ihbar tazminatları bile ödenmemiştir.

Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanı  Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“PTT’birlikte taşeron adına müteharrik işçilerin serencam günlerde toplu tıpkısı şekilde işten çıkartıldığı akıllıcasına mudur? Şayet işten çıkarmalar akla yatkın ise işçiler hangi esbabımucibe ile işten çıkartılmıştır? Bakanlığınıza işten çıkarmalarla ilgili ulaşan benzeri şikayet var mıdır? Bakanlığınız işten emisyon iddiaları ile ait her tetkik başlatacak mıdır?”

Share: