Doktor koşa çoğu devir ameliyatlara gelişigüzel giriyor

Samsun’dahi benzeri hastanede yanında odalarda görev eden kulak kibir boğaz uzmanı koşa, çoğu devir ameliyatlara gelişigüzel giriyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1999 yılında çıkışlı olan Başat Fethallah (48) ve Trabzon Karadeniz Maharet Üniversitesi Tababet Fakültesini 2000 yılında bitiren Canan Çevrimli Fethallah’ın (44) yolları İstanbul Fatih Hükümdar Mehmet Hastanesinde asistanlık yaptıkları dönemde kesişti.

Bir süre sonraları hayatını birleştiren ve iki çocukları olan çift, Samsun Gazi Oran Hastanesinde 16 yıldır gelişigüzel fariza yapıyor.

Hastanenin poliklinik bölümünde alay malay muayenehaneleri kâin hekim çift, hastanede birlikte evde bile birbirlerine bindi oluyor. Koşa, çoğu ant ameliyatlara birlikte giriyor.

“Birbirimize korumak atılganlık hissi veriyor.”

Cerrah hekim Hâkim Fethallah, AA muhabirine, 23 yıldır mesleğini severek yaptığını söyledi.

Eşiyle staj dönemlerinden bugüne birlikte çalıştıklarını anlatan Fethallah, “Tahakküm benzeri çığır yürütme ediyoruz. Ciddi tıpkısı emek ortamımız var. İki kulak koku alma organı derbent hekimi namına burada birbirimize destek oluyoruz. Ameliyatlara gerektiği ant birlikte giriyoruz. Düşünüm alışverişi ve planlama üstüne birbirimize destek oluyoruz.” dedi.

Uzun yıllar gelişigüzel say düzenine alıştıklarını vurgulayan Fethallah, şunları söyledi:

“Birbirimize ihtiyaç duyuyoruz. Hem bizim üzere hem hastalar üzere yarayışlı oluyor. Beraber, beraberinde çalışıyor görünmek, birbirimize arkalamak cesaret hissi veriyor. Ameliyata girerken yanınızda çok güvendiğiniz bire bir hekimin, tıpkı zamanda eşinizin olması yer başta büzük veriyor. O ameliyata daha rahat giriyorsunuz. Bu bile sonuçlara külfet ediyor. Birbirimize desteğimiz devam ediyor.”

İki kız çocuklarının olduğunu dile getiren Fethallah, ayrımsız desteğin evde da sürdüğünü, birçok konuda eşiyle görev dağılımı yaptıklarını belirtti.

“Hastalar de bundan gayet memnun”

Operatör hekim Sevgili Çevrimli Fethallah üstelik eşiyle çalışmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Meslekte 22. yılını doldurduğunu, eşi ile çalışmanın her ahit avantajlarını yaşadığını tabir eden Fethallah, “Birbirimize destek olmamız, alay malay çalışmamız benim için rahat ve cesaret verici oluyor. Eşimin yanımda olması bana hep büzük veriyor.” diye konuştu.

Hastaların dahi bu durumdan kıvançlı olduğunu anlatım fail Fethallah, şunları kaydetti:

“Hastalar dahi amiyane sargı gösteriyor. ‘Eşiniz mi? Gelişigüzel mi çalışıyorsunuz? Gelişigüzel mi ameliyatlara giriyorsunuz?’ kadar… Bazen ameliyatlara birlikte girebiliyoruz. Normalde ayrı ayrı bireyler namına çalışıyoruz ama özellikli durumlarda hastalarımızı gelişigüzel tedavi edebiliyoruz. Hastalar bile bundan gayet memnun. Alıştılar. 16 yıldır burada olunca onların bile beraberliğimiz ve evliliğimiz için bilgileri var.”

Asistanlık sürecinde önceki ameliyatlarını birlikte birlikte yaptıklarını belirten Fethallah, eşinin tecrübelerinden yararlandığını, tıpkı birlikteliğin evde bile sürdüğünü, yaptıkları hisse senedi bölümüyle birbirlerine evde da destek olduklarını sözlerine ekledi.Share: