Korktuğu başına geldi, 138. covid testi artı imdi

Korktuğu başına geldi, 138. covid testi artı imdi

138. testinde koronaya yakalandı

SAMSUN – Türkiye’birlikte en haddinden fazla korona testi yaptıran can olduğu tahmin edilen 62 yaşındaki Kaşif Neşe’in 138’inci korona testi fazlalık çıktı. Bayram, “O büyüklüğünde test yaptırdım. Böylelikle ego de bu virüse yakalandım” dedi.

Korona virüs salgının arka düzey tevakki etmek ve kaygıya öğün açtığı kişilerden biri olan esnaf Kaşif Alay, 138 sınav sayısıyla Türkiye’da bildirme fazla Covid testi olan vatandaş olduğu tutum ediliyor. Pandemi başladığı yıldan günümüze büyüklüğünde ‘acaba güneş tacı mıyım’ endişesinden muhit Sevinç, 138 posta Covid testi oldu. en üst yaptırdığı sınav sonucu pozitif sâdır Alay’in korktuğu başına geldi. Şu asıl kadar koronaya alın tekmil 8 düze telkih olan Kaşif Alay’in hastalığı hafif atlattığı öğrenildi.

“Haddinden Fazla korkuyordum ama korktuğum gibi değilmiş”

Virüse yakalanmasının üzerinden 4 aktarılma geçtiğini belirten Kaşif Bayram, “O kadar imtihan yaptırdım. Böylecene ego birlikte bu virüse yakalandı. Çokça şükür hafif atlatıyorum. Maskemi asla çıkarmıyordum. Çocuklarıma, torunlarıma birlikte yanaşmıyordum. Hanımım güneş tacı virüse yakalandı. Ondan bana bulaştı. Ben esasen dikkatliydim. Şu zaman durumun gani. 4 çevrim oldu. Haddinden Fazla korkuyordum ama korktuğum kadar değilmiş. Aynı aktarılma içinde Merzifon’bile, Çorum’birlikte ve Samsun’üstelik imtihan verdim. 1 periyot içerisinde 3 defa sınav vermiş oldum” diyerek konuştu.

“Aşının etkinliğini, koruduğunu gösteren dünyada biricik olay”

Hastanın kontrollerini işleyen Ahşa Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Mehabet Özkaya, “Pandeminin esasen beri izlem ettiğimiz ve bugüne büyüklüğünde hangi olacak diye niteleyerek beklediğimiz aynı hastamız vardı. Aşının etkinliğini, koruyuculuğunun bence şu zaman dünyadaki klinik çalışmalardan öte hikâye üzerinden gitmek gerekirse gösteren tek olay diyebiliriz. Hastamız 60 yaşın üzerinde bire bir erkekti. Kendisi bire bir KOAH hastasıydı. Covid’e yakalanmaktan korktuğu amacıyla uyumlu sınav veren tıpkı hastaydı. Pandeminin başından bugüne büyüklüğünde 138 yol test vermiş” şeklinde konuştu.

“Aşılardan sonra antikorları arttı”

Vakayı aşının koruduğunu söyleyen Özkaya, “Asıl enteresan olan fenomen şu: Hastamız 29 Mart 2021’bile evvel aşısını Sinovac oluyor ve o zamana büyüklüğünde cemi testleri olumsuz çıkıyor. 26 Nisan 2021’üstelik ikinci aşısını birlikte Sinovac oldu, tekrar o zamanda cemi testleri negatif daha çok. Hastamızın 2 Sinovac aşısından sonra antikoru birden arttı ve aşıya güç bağışıklık kazandı. İlk vurulduğu aşıdan tahminî 1,5 ay bilahare antikoru kırıcı anlamda arttı ve bağışıklık kazanmaya başladı. Devamında Biontech aşılarıyla aşılamasını tamamladı. Bugüne kadar 138 sınav vermiş olan hastamızın 137. testi negatifle sonuçlanmış, 138. testi iste pozitifle sonuçlanmıştır. Bu aslında vaka bazında düşünülürse aşıların çok sayıda vakalar üstünde çalışılmasından mavera bireysel anlamda düzenli olarak PCR testide verdiği için şu anda hastalığının belli belirsiz geçmesini sağlamıştır. Tümce bu virüsle karşılaşacak amma aşıyla korunabileceğimizi söylüyoruz. Bu vakayı da aşının koruduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.Share: