DİYARBAKIR’DAKİ UŞAK NÖBETİNDE AİLE SAYISI 339 OLDU

DİYARBAKIR’da, evlat nöbeti markajcı ailelerin sayısı, 2014’te 17 yaşındayken, Erzurum’da kaçırılan oğlu Suat üzere mevrut Ayten Sarıtaş ile 339’a yükseldi.

Terör örgütü PKK yoluyla çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’da, Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde yavru nöbetine başladı. 1195 gündür sürdürülen nöbette bugüne kadar 39 sülale, çocuklarına kavuştu. Familya sayısı, 2014’te 17 yaşındayken kaçırılan oğlu Suat için farklı oğlu Sedat ile birlikte Erzurum’dan gelen Ayten Sarıtaş ile 339 oldu. Oğlunu kandırıp, kaçırdıklarını söyleyen Sarıtaş, ‘Oğlum amacıyla geldim. İstiyorum kim dönsün, gelsin. Oğlum gel, hiç kimseden korkma; senin arkanda annen, baban ve 5 kardeşin yani ailen var. Sen kimden korkuyorsun gelmiyorsun Suat sana sesleniyorum; oğlum dön, gel’ dedi.

Sedat Sarıtaş ise ‘Geri dönsün, gelsin istiyoruz. Erzurum’un Hınıs ilçesinde şehremaneti zamanında bayram yapıldı, benzeri katılım oldu. Vazifeli kartı takıyorlardı göğüslerine, milletin çocuklarını kandırıp, götürüyorlar. Ondan sonra ‘Biz yapmadık, şu yaptı, bu yaptı. HDP götürmedi, yok belediye yapmadı’. Ki götürdü bunları’ diye konuştu.

Share: