Denizli’de “Sudan Kucak Geçirme Yarışması” şap hastalığı dolayısıyla iptal edildi

Denizli’nin Çal ilçesinin UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’nde da meydan alan 849 almanak geleneği “Sudan Koyun Nakil Yarışması”, bu sene şap karantinası dolayısıyla düzenlenemeyecek.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, yaptığı açıklamada, Iri Menderes Nehri’nin Aşağıseyit Mahallesi’nden geçen bölümünde 28 Ağustos Iş haset düzenlemeyi planladıkları yarışmayla ilişkin üzücü bire bir olgun aldıklarını belirtti.

Aşağıseyit Mahallesi’ne dışarıdan getirilen ayrımsız büyükbaş hayvanda görülen şap hastalığının bölgedeki çiftliklerde bulunan 10 hayvanda daha tespit edildiğini nâkil Akcan, karantina uygulaması kapsamında bu mahalle ile 10 kilometre çapındaki bütün yerleşme birimlerine hayvan antre çıkışlarının yasaklandığını bildirdi.

Geçen yıl olduğu kadar bu yıl de Şişman Menderes Nehri yatağının kuruduğunu, barajdan su bırakılması üzere çalışırken şap hastalığı ile karşılaştıklarını nâkil Akcan, “Yarışmaya eyyam kala şap hastalığının görülmesi şişman bahtsızlık. Haddinden Fazla üzgünüz.” ifadelerini kullandı.

Çobanların derinliği 1,5 metreye vasıl suya girerek kucak sürüsünü nehrin karşısına geçirmekteki maharetlerini sergilediği konkur, sabık yıl dahi ırmak yatağının kuruması nedeniyle tankerlerle su taşınarak yapılabilmişti.

Share: