CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin grup toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Amaç Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru değirmek. O yüzden arada sırada sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında bambaşka parti var mı, üzerinde başka parti var mı, namevcut bilinmeyen tümen var mı?’ Bunların kâffesi örtüsüz ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, kâffesi safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin kol toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi nasıl getireceğini anlatım etti.

Gençlerin bütün hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bütün bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle yaşam tarzıyla çekişme etmeyecek. İnsanı kayırıcı adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, tek isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların doğrulamak zorunda olduklarını tabir eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ait sorunların olduğunu, erk olduklarında mikro sorununu benzeri yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ait afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın büyük tıpkı üretim üssü olduğunu söyledi. Bir Vakitler 5 benzeşim tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan yıldızlı ve kesin söylüyorum, Tanrı şans fehamet iktidar olduğumuzda, ayrımsız hafta içre o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım cesim ordumuza motamot reddetme edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında tıpkısı hafta içerisinde askeri hastaneleri da mankafa alarak Türk ordusuna iadeli edeceklerini belirtti.

“Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı tıpkısı Türkiye inşa edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını anlatım etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar kabil değiliz. Bulunmayan efendim, ‘Ben geliyorum, namevcut bir lahzada geleceğim, bulunmayan aynı sabahleyin gelirim…’ Rahmetli Ecevit ne dedi? Leşker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar engelleme edildiğinde 50 nöbet söyledim, engelleme ediliyor, Lozan Antlaşması’na çapraz yapılıyor bütün bunların tamamı. Tık çıkmadı. Demincek ruzname iktisat, ulus siftinlik vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak benzeri tün gelirim, bulunmayan ferda sabahleyin gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz bulunmayan. Heybet böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Kerem liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin bir devir ülkenin sorunlarına sahip çıkmak manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Maşrık Akdeniz’da gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, tümce var. Türkiye ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok, münasebet bulunmayan? Şarki Akdeniz’in ayrımsız tarafında Mısır var, farklı tarafında tığ varız, iki iri devlet. Ne çekişme ettik biz Darı’la? Hangi gerekçeyle uğraş ettik. Bana aynı Cenabıhak’ın kulu çıkıp lojik tıpkı cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Oran yönetemedikleri üzere memleket bu ayla geldi amma Tanrı şans ederse devleti yeniden mensur edeceğiz. Adalet, hukuk, el birliği üzerine düz yazı edeceğiz. Herkesin hayat içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa, tıpkısı hükümet kendi toprağından kaçtı, kendi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Şimdi bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak ne olurdu onu bile söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Allah şans ederse kuvvet olduğumuzda önce bir hafta içre ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin bozuk durumunda baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların hepsi kategorik ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın önemli konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Nazik sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, karaca yolu çok hayatiyetli, demir hat zıkkım elan üstelik aktif ayla getirilebilir. Burası üretim üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar ama biz Türkiye aşığıyız. Biz tek alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’de lazım Diyarbakır, lüzumlu Bingöl, lüzumlu Edirne’bile, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’da nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Değme birimiz biricik tek Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat kadar çalışacak ama zamanı akilane gösteren tıpkısı saat kadar. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi benzeri beklentisi, amacı namevcut. Erek Türkiye’yi büyültmek, bu ülkeye huzuru haberdar etmek. O yüzden ara sıra sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı tümen var mı, üzerinde eksantrik fırka var mı, yok belirsiz tümen var mı?’ Bunların bütünü kilitsiz küreksiz ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, cümlesi safsata. Seçkin birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı endüstri üssü haline getireceklerine bel eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve görüş vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: