Balaban Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Utku Bayramı zımnında kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Statü semtindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, Bursalıların 30 Ağustos Utku Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti memleket başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde bitmeme etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Nur Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra tebrik kartı programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Ilbay Ayyıldız, Garnizon Komutanı Albeni Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Şehremini Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün onur tribünündeki yerlerini almasının arkası sıra askeri topluluk eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, SELIM Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Nur Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Aydın Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Takatli Nurullah Azmak, İYİ Tümen Eskişehir Milletvekili Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ulvi Yeldan, İl Uyanık Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Inanma Müdürü Bitirim Ağırlar, SELIM Öğür İl Başkanı Zihni Deli Dolu, sair ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Uçman Liva Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Çekicilik Piyade Albay Rasim Süt’ün konuşmasının arkası sıra öğrenciler, 30 Ağustos Utku Bayramı ile ait şiirler okudu.

Askeri takım ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi umum oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Galebe Meydanı’nda Valilik önünde planlı törende, Vali Mualla Çelik, Albeni Leşker Eğitim Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Hava Yaya Liva Necati Gündüz ile Belediye Reisi Bilen Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Tevakki Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Çelik, Sıra ve Işık, vilayet makamında tebrikleri akseptans etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Ilbay İlhami Eskişehir Taşı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Şehremini Ülgür Gökhan marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, utanmak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Ilbay Patal, il binasında tebrikleri akseptans etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün valör ve önemini tamlayan müracaat sonrasında Çanakkale El Yetişek Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin arkası sıra merasim sona erdi.

Ayrıca, Ağız Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Kıran Düzenlilik ekipleri denizde eylem sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki merasim, Ilbay Kemal Kızılkaya ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Melek Mızrak Subaşı marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Bitirmiş Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının ardından öğrenciler aracılığıyla günün mana ve önemini tamlayan şiirler seslendirildi.

Tören, Valilik’te tebriklerin kabulünün arkası sıra şehitlikte devam etti. Protokol üyeleri aracılığıyla şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Koçak tilavetine düzlük verildi. Kaçınmak atışıyla süren programda Ilbay Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programda Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Muammer Erol, Garnizon Başkan Vekili Bahir Piyon Albay Hedef Çelikten ile Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Cesaretsiz, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün anlam ve önemine ilişkin istişare yapıldı.

Ahali oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin peşi sıra kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile sonuç buldu.

Share: