Antalya’de kiralık aile fiyatları uçtu

Turizm kenti Antalya’de Rusya-Ukrayna savaşının arkası sıra 2 kamer içinde ocak kiralarının fiyatı 5 katına büyüklüğünde yükseldi. Bazı bölgelerdeki astronomik fiyatlar ise reaksiyon çekti. 2 ay ilk 2-3 binden müstecir bulan daireler bugün, 15-20 bin TL’ye kiraya verilebiliyor.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Edvar, “Bu fiyatların palavra olduğuna inanıyorum ama bire bir denetleme kesinlikle gelmesi lazım” dedi.

Seçme dönme yerel ve yabancı milyonlarca misafiri ağırlayan turizm kenti Antalya, akıbet dönemde emlak satışı ve yükselen icar ücretleri ile da özen çekmeye başladı. 20 Gücük Ay’ta başlayan Rusya -Ukrayna Savaşının peşi sıra kente aceleci tıpkı göç başladı. Ukraynalılar daha ilk dinlence için geldikleri Antalya’ya bu kat yerleşmek için gelmeye başladı. Irade fazla olunca kısıtlanmış sayıdaki taşınmazlar fiyatları çabuk bir yükselişe geçti.

2 AYDA BEŞ KATINA ÇIKTI

Ukrayna ve Zalim vatandaşları hele Konyaaltı’nın Liman, Hurma, Sarısu, Muratpaşa’nın Lara bölgesinde ya ofis kiraladılar, yada satın aldılar. Talebin çok olmasının beraberinde, kentte cıvıl cıvıl beledi yabancıların vatandaşlarına aracılık yapması zımnında icar fiyatları 2 ayak tabanı göre ilkokul katına artık.

2 kamer önce 2-3 bin TL’den almaç bulan dairelerin şimdilerde kiralık fiyatı, mahiye 15-20 bin TL hem birlikte peşin kendisine isteniyor. Hurma ve Liman bölgesinde çokça evlerin teras ve camlarında beş on satılık yahut kiralık yazısının olduğu görüldü.
Kentteki kira artışlarını, sebebini ve yapılması gerekenleri ,Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Edvar değerlendirdi. Çağlayan, pandemi döneminde ülke genelinde olduğu kabil Antalya’dahi dahi inşaat sektörünün tamamen durduğunu söyledi.

Antalya’üstelik zaten satılık ve kiralık çok beş altı ocak olduğunu dile getiren Çağlayan şöyle konuştu:

”Bunun konusunda pandemiden sonraları, Rusya Ukrayna savaşıyla gelişigüzel tıpkı göç akımı başladı. Fiyatlarda spontane namına arttı. Antalya’dahi dinamik yabancıların, gelen yurttaşlarına bu fiyatları arttırması sonucu fiyatlar tabii adına yükseldi.

Şuandaki fiyatlar ayrımsız balondur diye niteleyerek düşünüyorum. Bunun sebebi üstelik eller ve emlak sektöründeki çerçi, kapıcı dediğimiz arkadaşlardır. Dışarıdan kente yerleşen yabancıların, özlük dil, din ve ırkından vatandaşlarına bu evleri rayiç denk üzerinden kiraya vermeleridir.

Bizim esnafımız banko fiyatların artması yönünde tıpkı çabaları yoktur üste henüz bağan olmalarını istiyorlar. Biz eşit sirkülasyonundan kazanırız. Aynı öğün faziletli satarsan, bir daha yüksek eş şansın olmaz.”

‘DENETLEMENİN ARTIRILASI GEREKİYOR’

Edvar, Antalya’nın her bölgesinin umu görmesine rağmen arz çok icar artışı olan yerlerin Lara ve Konyaaltı bölgesi olduğunu kaydetti. Geçen yıla nazaran fiyatlarda yüzdelik 300’e kadar artışların yaşandığını işaret eden İsmail Çağlar, “Denetlenmenin arttırılması gerekiyor. Öğrencilerimizin, evlenecek gençlerimizin durumunu düşünüyorum. Bunun önüne geçilmesi, birinin dur demesi lazım. Bizde şikayetçiyiz. Ayakçı, kâhya dediğimiz yaşama devlete vergi vermiyor. Devletimizde beis ediyor” açıklamasını yaptı.

‘KİRALIK SÜLALE SAĞLAMAK YUMRUK’

Antalya’de bildirme düşük kiranın 3-4 binden başladığını ve bölgesine göre 40 bin TL’ye kadar çıkabildiğini ile getiren Çağlar, ”Bu fiyatların balon olduğuna inanıyorum ama tıpkısı bakı banko gelmesi geçişsiz. Bu aracı kişilerin pusat altına alınması gerekir. Varsak bölgesinde birlikte kiralık ev keşfetmek baski. Bedel faziletkâr olsa üstelik namevcut. Oturan bulunan çıkıyor, onunda yeri derakap bir dakikada doluyor. Ama fiyatlar bu büyüklüğünde olmamalı” ifadelerini kullandı.

‘EV SAHİPLERİNİN BALONU PATLAYACAKTIR’

Hurma’de 20 yıldır emlakçılık işleyen Mert Aydoğan, şuan bölgede Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının gayrimenkullere sargı gösterdiğini belirtti.

Gücük Ay ayına büyüklüğünde bildirme bereketli lüp 2 bin 500, 3 bin TL civarında kiraya gittiğini hatırlatan Aydoğan, “ Güzelde iş yapıyorduk. Amma 15 Küçük Ay’tan sonradan değme öz değişti. 2.5,3 bin TL’ verdiğimiz daireyi şuan 15 bin TL’den birkaç almanak evvelden olarak yüklemek zorunda kalıyoruz. Zira mal sahibi anca istiyor. Bu kısa sürede hangi değişti bile böyle oldu. Irade çok oldu. Savaşın evvel başladığı günlerde 50-60 devam kiralık ve satılık daire muntazır müşterimiz vardı. Şunda zaman amacıyla fiyatlar yeniden bir 10-15 bin TL civarında. Ama geçmiş dönemdeki irade bulunmayan. Bu eş sahiplerinin ayrımsız balonu ve bu güdük sürede kesinlikle patlayacaktır” dedi.

‘FIRSATÇILIK YAPILIYOR’

2 kamer içinde fiyatların bildirme az 5 kalpsiz arttığını dile getiren Mert Aydoğan şunları söyledi:

“Biz böyle ayrımsız molekül beklemiyorduk, bu fiyatları 3 sene geçse de görmezdik. İşlerimizi birlikte kötü etkiledi ve mutlu değiliz. Bizim vatandaşımız uraya gelip 15 bin TL’ye kat kiralamayacak. Ukrayna’dahi bu akse mutlaka bitecek.

Bu akse bittiğinde, palavra patladığında gene yerel el buraya gelemeyecek. Dünyalık sahibi demin 15 bin TL’ye verdiği daireyi 3 kamer sonra, 3 -4 bin TL ‘ye verir mi? 4 maaş 140 bin TL’ye peşin kat kiralayanları biliyoruz. Bu bana göre aynı oportünizm, umarım düzelir. Tığ öz ülkemizde üç çevrim sonra ecnebi mı olacağız.”

‘KİRALAR ON KATINA ÇIKTI’

7 yıldır Hurma’üstelik kirada oturan Ayşe Doğural, “Bin 500 TL’ye oturuyordum ama eş sahibi evi satılığa çıkardı. Hangi yapacağımı bilmiyorum. Kiralık eş yok bölgede. Olanlarda 10,15-20 bin TL. Kiralar on katına bundan sonra. Yabancılarla iç iç içe yaşıyoruz, Antalya’yı istila ettiler. Bizim milletimizde oportünist, hangi yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘DELİ RAKAMLAR’

8 yıldır Liman Mahallesi’nde kirada oturan Mine Ayaz, “Icar ücretlerinde dayanılmaz bire bir çoğalma oldu. Yüzdelik yüzün üzerlerinde zamlar oldu. Sülale sahipleri uzun kesiksiz kiracılarını çıkarmaya başladı, onun namına yabancıları alıyor 10,15,20 bin TL’lik fiyatlara. Sapık rakamlar. Bire Bir zait benzeri habbe fiyatı 25 bin olamaz, olmamalıdır.

5-6 kamer kazanacak familya sahipleri sonra ne yapacaklar. Onlar gidecek, bizler kalacağız. Ülkelerine döndüğünde Türk sülale sahipleri hangi yapmayı düşünüyor. Bin 150 TL’ydi kiram, 2 bin 500 TL oldu. Amma haddinden fazla uzun kiracıyım. Artım kul yüzde beniz on yedi oldu. Bizde dahi hastalık var. Zaman dese kim çıkın geçmek zorundayım. Bu civarda sayı farkı 8-9 binden zir sülale bulamam” diye niteleyerek konuştu.

İNSANLAR SÜLALE BULAMIYOR

Kiralık ev bulmakta sevgili ruhlu Mısır Yasemini Özçengel, bazı sorunlardan dolayı tahminî 10 aydır aile aradığını ve bütçesine akıllıca sülale bulamadığından ağrı yandı.

Konyaaltı’nda akıllıca fiyata ev bulmanın hayalet olduğunun altını çizen Özçengel, “Bunaltıcı tıpkı dava yaşıyoruz. Yer bağan ocak 5 bin TL’den başlıyor, fiyatlar uçuk durumda. Minimal ücretle geçinen birisiyim. Ev kirası mı vereyim, zahir geçineyim. Buna benzeri hal bulunması gerekiyor. Oğlumun okulundan etraf daha merkezi yerlere bakıyorum” dedi.

Ocak sahipleri efdal fiyata kiraya verip, henüz ucuza kiraya çıkıyorlar

 

April ayı icar zam oranı mahsus oldu

 

Kiracılar ilgi: 1 almanak kirayı alabilirsiniz!

 

Share: