O bölgede kiralar akıbet iki ayda 5 katına bundan sonra!

Türkiye’ye ve çoğunlukla Antalya’ya sığınan Ukraynalıların nazik bölümü, Ukrayna plakalı otomobilleriyle site trafiğinde seyrediyor. Kazançlı gücü faziletkâr ara sıra mülteci Ukraynalılar, ötede sitelerde aylığı 20-40 bin lira olan ve yıllık başlarken ödeyerek kiraladıkları dairelerde yaşarken, bazıları ise yakınlarının yanına yerleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine bakarak, yılın ik 3 ayında güzeşte yıla bakarak bakarak yüzde 45 artışla 14 bin 344 ev yabancıya satıldı. Basamak satışında önce 3 sırada İran, Irak ve Rusya vatandaşları yer alıyor. Maaş veriler değerlendirildiğinde ise değme iki yılda birlikte mart ayında ev satışında artış yaşandığı görüldü. Güzeşte sene Antalya’dahi ocak ayında 462, şubatta 533, mart ayında ise 889 konut yabancılara satıldı. 2022 yılında ise bu rakamlar artma gösterdi. Ocakta 914, şubatta 1099, martta ise 1434 basamak yabancıların oldu. 2022 yılı Mart ayında, önceki yılın bire bir dönemine bakarak konut satışında yüzde 61 artım yaşandı.

YABANCI SATIN ALMALARINDA YÜZDE 80’E VARAN ARTIŞ YAŞANDI

2021 yılı geçmiş 3 mahiye döneminde Ruslar, Türkiye genelinde 938 göz satın aldı. Bu rakam ,2022’in benzeri döneminde 1535’e yükseldi. Artma, yüzdelik 63 namına verilere yansıdı. Ukraynalılar, geçen sene önce 3 ayda Türkiye’den 222 basamak alırken bu yıl cirim 381’e yükseldi. Artış yüzdelik 71 oldu. Şubat sonu bakımından başlayan savaşın etkileri mart ayında kesin şekilde görüldü. 2021 Mart ayında Ukraynalılar 93 ev aldı. Bu ölçü 2022 yılı Mart ayında 168 oldu. 2021 Mart ayında Ruslar 419 hane alırken, bu misil 2022 yılı Mart ayında 547 oldu. Seçkin iki mevki vatandaşlarının satın almalarında artım yaşandığı görüldü. Ruslarda mart ayındaki göz mübayaa artışı yüzde 30’larda kalırken, Ukraynalılarda çoğalma yüzdelik 80’e ulaştı.

“3 BİN LİRALIK KONUTLAR 10 BİN LİRA OLDU”

Konuyla ait izah yapan Antalya Tecim ve Sanayi Odası Umumi Heyet Üyesi Mustafa Ayanoğlu, “Ruslar ve Ukraynalılar emniyetli bir düzlük aradı ve bağlam bu nedenle arttı. Kiralar birlikte pozitif. 2 bin 500-3 bin TL’lik konutlar 10 bin liralık oldu. Fiyatların yükselmesinde savaşın etkileri var. Evcil halkımız münasebetsiz etkilendi” dedi.

Döşenmiş dairelerin fırsatçı sülale sahipleri eliyle erdemli fiyatlarda Rus evet birlikte Ukraynalı ailelere kiralandığını de anlatan Ayanoğlu, “Kendisi bekâr yaşadığı evini kiraya verip annesi ve babasının yanına yerleşiyor. Bu evlerin yabancı uyruklu kişilere maaş 40 bin TL’ye büyüklüğünde verildiğini biliyoruz. Mahiye fiyatlar bunlar. İnanılmaz rakamlar” diye konuştu.

Yurt danışmanığı sektöründe elektrik gösteren firmalardan birinin temsilcisi Vücut Kuşçalar, “İşlerimiz, savaşın etkisiyle yüzdelik 100 arttı. 10 müşteriden 6-7’si Acımasız evet birlikte Ukraynalı. 2+1 ve 1+1 yeğleme ediyorlar. Kiralar yüzdelik 300 arttı, 6 bin liradan 25-30 bin liraya kadar çıktı” dedi.

17 yıldır Antalya’üstelik gayrimenkul danışmanlığı işleyen Ukraynalı İnna Özderin de yavaş eyyam geçirdiklerini söyledi. Hele Ukrayna’dan mevrut sığınmacı ailelere koruyucu olduklarını kaydeden Özderin, “Şu anda Ukrayna’da seyretmek haddinden fazla benzer değil. Çokça stresli ve tahakküm aynı kapsam. Ukrayna’dan buraya gelenler haddinden fazla. Henüz sakin aynı dirim istiyorlar. artık kiralamayı yeğleme ediyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Londra’bile kiracılar hükümeti protesto etti

 

Ocak sahipleri faziletkâr fiyata kiraya verip, elan ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Kiracılar dikkat: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Share: