Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe Kavim Kurultay ve Kültür Merkezi’nden videoteyp konferansla bağlandığı törende, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurdelesi kesildi.

Programın peşi sıra gazetecilere açıklama yapan Vali Gündüzöz, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin sunma balaban projelerden biri olduğunu belirtti.

“Projeyle 280 megavat kurulu ağır sıklet elde edildi ve 862 gigavat saat averaj cıvıltı üretilecek. Bu dahi 1 milyar liranın üstünde yıllık yardım etmek.” diyen Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Bunun ötesinde Muş üzere henüz bambaşka anlamları dahi var. Bizim 50 yıllık içme suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan ayrımsız projede yürüyor bu barajla alay malay. Azamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü’nün ihale ettiği, güzeşte yıllardan bitmeme fail işimizi inşallah bu yıl içre bitireceğiz. Bu ilin 50 sene içme suyu üzerine tereddüdü olamaz. Muş Ovası suyla buluşacak. Imdi tıpkı Çukurova, aynı Konya Ovası henüz geliyor. Bu vesileyle özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği sabık herkese şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Su tüketiminde rekor: İstanbul barajlarında serencam boyut

 

İstanbul’un su yatağı: Baraja cari dereye atılan!

 

Sivas’ta baraj kuruma noktasına geldi! Üç aylık içme suyu kaldı

 

İSKİ’den Sazlıdere Barajı açıklaması

 

Share: