Akdeniz Üniversitesi esas hücre ve bireşimli organ üretim çalışmalarına başlayacak

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversitelerinde soy göze araştırmaları ve bileşimli organ üretimi çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

Özkan, rektörlük senato salonunda düzenlediği matbuat toplantısında, görev yaptığı 2 almanak sürede yapılan çalışmalar üzerine bilgiler verdi.

Prof. Dr. Ömer Özkan’ın yürütücülüğünde başlatılan İleri Sağlık Araştırmaları ünlü altyapı projesiyle Cumhurbaşkanlığı Izleme ve Bütçe Başkanlığı’ndan 312 milyon teklik bütçe desteği aldıklarını açıklanan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “İleri Keyif Araştırmaları enfrastrüktür projesi kapsamında, rejeneratif tababet ve kaynak hücre araştırmaları gerçekleştirilecek, biyoteknolojik yöntemlerle mikrobiyal biyoaktif bileşenler üretilecek ve yapay aza istihsal çalışmalarına başlayacak olmamız beni ayrıca gururlandırmaktadır.” diyerek konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde altyapı çalışmalarında iyileştirme yaptıklarını belirten Rektör Özkan, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile yaptıkları temaslar sebebiyle hastanelerine tahminî 130 milyon lira faziletkâr teknolojik teşhis ve tedavi cihazları kazandırdıklarını belirtti.

Özkan, bu cihazlar hizmete girdiğinde alelhusus MR, tomografi kadar heybetli tetkiklerdeki ince randevu sürelerinin ortadan kalkacağını tabir ederek, “İki sene gibi bodur tıpkısı sürede hastanemizin genişlik eski binası A blok yataklı vagon servis binası düzeltilmiş ve çağımızın gereklerine akla yatkın arkaç getirilmiştir. Türkiye’nin arz şişman akredite multidisipliner uyku laboratuvarlarından birisi sahn geçirilmiş, gündeş teknolojiye sahip 41 yataklı yenidoğan kısık hizmet ünitesi hizmete sunulmuştur. Ameliyathanesinde Robotik Cerrahi, son teknoloji ileri laparaskopik etap odaları, Akdeniz bölgesinde sıfır 3 boyutlu karmaşa elektrofizyoloji haritalama laboratuvarı kurulmuştur.” dedi.

Yeni evlat genetik laboratuvarı kuruldu

Prof. Dr. Özkan, Akdeniz bölgesinin en geniş şümullü genetik test içeriğini sunmalarını sağlayan bakir tohum genetik laboratuvarını kurduklarını dile getirerek, moleküler bozgun ve genetik testlerin benzeri bina altında bakım vermesinin Türkiye’bile tıpkısı önce olma özelliğini taşıdığını vurguladı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin kendiliğinden yetebilir tıpkı hale geldiğini nâkil Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Dirimsel harcama dengesindeki bu iyileşmeler hastanemizin hangi kadar gani yönetildiğini gösteren büyük tıpkısı göstergedir. Göreve başladığımızda kısaca 700 milyon lira olan vecibe, Maliye Bakanlığımız ile yapılan teferruatlı mütemadi mesailer ve hastanede gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılanma sayesinde kısaca üçte birine indirildi. Aylık gelirlerimizde yüzde 300’e varan artma sağlandı.” dedi.

Keyif turizmi gelirleri arttı

Rektör Özkan, Tababet Fakültesi Hastanesinin namının Türkiye’yi aşıp dünyaya kazanmış olmasının yeryüzü şanlı göstergesinin afiyet turizmindeki kalan hasta ve dirimsel sayısı olduğunu belirtti.

Özel ehemmiyet verdikleri sağlık turizmi konusundaki çalışmaların ürün vermeye başladığını dile getiren Özkan, “Esenlik hizmetleri kalitesinde ve organizasyonundaki iyileştirmeler sebebiyle ecnebi hastaların de önceki tercihi haline mevrut hastanemizin yabancı hastalardan elde ettiği varidat yüzdelik 900’den aşkın artmıştır.” diyerek konuştu.

“En iyisi amacıyla hezel vermiştim, onun üzere uğraşıyoruz”

Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesinin lokomotif bire bir darülfünun olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimde arz iyisini beğenmek için küçümseme vermiştim. Onun için uğraşıyoruz. Umuyorum arkamızda alımlı çalımlı aynı seda bırakırız. Akdeniz Üniversitesine herkesin cemaat çıkması gerekiyor. Bura fen üreten aynı yuva. Selen olmazsa yabanlık olmayacak. Fen olmazsa bir ülkenin birlikte var olması benzer değil. Selen üreten yerler üniversiteler. Akdeniz Üniversitesi birlikte çok eşsiz. Bu üniversitenin bire bir parçası olmaktan ego çekicilik duyuyorum. İnşallah biz ve bizden sonrakiler dahi çok iyice şeylerle karşınıza çıkarız.”

Toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Amaç Turhan, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Başdoktor Yardımcıları Prof. Dr. Özge Turhan, Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan, Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, Dr. Öğr. Üyesi Mualla Ünal ve matbuat mensupları katıldı.Share: