AK PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ MÜMTENI

DOĞRU Öğür Genel Dalan Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, “Şayet biz bire bir kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu eşsiz katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar karar kabul etme mekanizmasına katılmadan kaçınan” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Umumi Merkezi Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Tümen Avrat Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene ilk Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Iri Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’de gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Kadın Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Kadın Kolları Kuruluş Başkanı ve Bursa Saylav Emine Yavuz Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Yazman Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Hikmet ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Tabak, Sivil Topluluk Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Işıklı, AK Tümen Edirne İl Başkanı Belgin İba ve İl Koordinatörü Fisun Humbaracı eşlik etti. Kentte iki ayrı program fail Keşir, Meriç Nehri kenarında ayrımsız tesiste sivil sosyete kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Ticaret ve Uran Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’bile mütekellim Keşir, avrat ve ayvaz baş başa büyük Türkiye’yi bina etmek üzere bir çokça projeleri olduğunu belirterek, “Eğitim sunma balaban punt eşitliği ara bulucu. Bizi hayatta hem avrat eş cinsler arası, hem da toplumsal yapılar ortada eşitliği sağlayan sunu önemli açkı, eğitimde okazyon eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında yetişek çağında olup dahi üniversiteye gidebilen kız yavru oranı yüzdelik 13.5’ti hangi yazık ki. Kız çocuklarının yalnız yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde esasen vesile eşitliğini üstelik sağlamamış oluyorsunuz. Zira iz edinmesi, yoksullukla mücadele etmesi, it canlı haddinden fazla bahis eğitimde fırsat eşitliğinden geçiyor. Yasakçı dönemler vardı, üniversiteler iri şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Amma bugün 207 üniversitemizle bu cesamet kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u imdi üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara fırsat verildiğinde, yeryüzü ferah şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani küresel faydalanıcıların içinde yüzde 41’i karı. İŞKUR’un işbaşı yetişek programları var. İŞKUR’un meslek edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların de yüzdelik 50’den ilavesi eş. Iz eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı eğitim programlarında yüzdelik 52. Yani benzeri vesile verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda patika edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı genişlik bereketli şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda serencam aşama zihayat, akıbet kademe zihayat ve son rütbe iştahlı” diyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU KATIYEN KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının benzeri zamanda benzeri beşeri resülmal ve kalkınmanın unsuru olduğunu birlikte sözlerine ekleyen Keşir, “Eğer biz benzeri kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu yekta asla olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar karar ahiz mekanizmasına katılmadan kaçınan. Onun için biz istiyoruz ki nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, yetişek özellikle doğmak üzere istihdam, karar ahiz mekanizması, hepsine sunma birkaç akseptans edilebilir eşik dediğimiz yüzde 25’tir, sunma birkaç bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Beş Altı ilk verdiğim rakamlarda görüyorsunuz ki yüzde 50’ye artık yaklaştık. Onun üzere ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, DÜRÜST Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal de, serencam 20 yılda kadınların değme alanda güçlenmesi amacıyla nazik savaşım verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve devlet düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile akıntı etmesi, sorunların çözümünde cesim bir genişlik olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle serencam 20 yılda kadın koca okazyon eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, avrat haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende bir nice reform yaptık ve kavi çokça alanda kayda değer gelişmeler yaşadık. Eksiksiz bu yasal düzenlemelerde hem kadının ve karı bireylerinin güçlendirilmesi, hem birlikte korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların hareket gücüne paydaşlık olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzde 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Gelişigüzel alanda etkili kanunlar çıkararak kadınlarımızın emek hayatında henüz aşkın saha almalarını çıkarmak için tensikat yaptık. 2002 yılında kadınların gelişim gücüne paydaşlık oranı yüzde 27,9 iken bu izzet 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde eş aksiyon gücüne ortaklık oranının yüzde 38.5, kadın istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Programın devamında, Edirne’bile öz alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: