TÜBİTAK Başkanı Evlek, Düzce’de faaliyete başlayacak Bili Merkezinde incelemelerde bulundu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Evlek, Düzce’birlikte yapımına bitmeme edilen Vukuf Merkezini mülakat ederek inceleme gerçekleştirdi.

Düzce Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Şehremini Faruk Özlü ve Evlek, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde daha geçmiş ahzüita yeri namına makbul, işsiz durumdayken şehremaneti aracılığıyla hazırlanan projeyle Bili Merkezine Merkezine dönüştürülen alanda incelemelerde bulundu.

Mandal, Türkiye’da 7. Haber Merkezi olacak projenin 2023 yılında tamamlanması beklendiğini anlatarak, “Veri Merkezimizin atölyeleriyle işporta alanlarıyla çabuk benzeri şekilde açılmasını istiyoruz. Burada atölye konseptine ehemmiyet veriyoruz. Binanın dal katındaki mekanın işlik kendisine hazırlanmasını sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Evlek, Bilim Merkezinin 2023 yılında Türkiye’nin kullanımına amade hale geleceğini ve üniversiteyle iş birliği içerisinde olacağının altını çizdi.

Düzce Belediye Reisi Faruk Özlü ise sene sonuna büyüklüğünde atölyelerin yapımını bitirerek Bilgelik Merkezini hep unsurlarıyla açmış olacaklarını belirtti.

Türkiye’nin 7. Vukuf Merkezini yaptıklarına değinen Özlü, “Teknoparktan sonraları bilim kâmilen ikinci nişane olacak. Yıl sonuna kadar atölyeleri bitirmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı itibarıyla Bilgelik Merkezi bütün unsurlarıyla hizmete girmiş olacak. Üzerimize düşen görevi adına getirdik ve binamızı amade kuzuluk getirdik. Bundan ahir süreç TÜBİTAK vasıtasıyla yerleştirilecek olan malzemelerdir. Düzce’ye herhangi bir alanda asar kazandırıyoruz. Teknoparkımız faaliyette, demincek de Vukuf Merkezi kazandırmak olmaktan da mutluyum. Üniversitemizi birlikte sürece dahil edeceğiz. Düzce’yi bu bölgenin cazibe merkezi yapmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Share: