790 yıllık Selçuki Hanı turizme kazandırılacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kentin muhteşem devir ve turizm değeri olan Hükümdar Hanı’nın KAYTUR ile turizme kazandırıldığını anlatım ederek, hazırlıkları tamamlanan tarihi hanın pazartesi günü yapılacak açılışına cemi Kayserilileri çağırma etti.

Kayseri’nin oylumlu turizm değerlerinden olan Bünyan ilçesindeki Şehriyâr I. Alaeddin Keykubad marifetiyle 1232-1236 yıllarında mensur ettirilen Melik Han’ını turizme kazandırma çalışmaları çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Kayseri Turizm Terbiye Hars Ticaret A.Ş. (KAYTUR) ile faaliyet başlatan Başkan Büyükkılıç, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Içtimai İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü’nün dahi hazır bulunduğu incelemede “Padişah Hanı şu dakika faal şenlenmiş” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valiliği ile hakeza iyicene tıpkısı çalışmaya imza attıklarını paylaşarak şunları söyledi:

“Bin 200’lü yıllara ilişik olan, bittabi Selçuklu’nun sunu başeser tıpkı eseri ile temel başayız. Buradaki kervansarayımız İpekyolu güzergahı üzerinde Padişah Hanı’mızda, bire bir zamanda süratle yanı başında Iri Tuzhisar’ımız bahis konusu. Bünyan bölgesindeyiz. Bu bölgede bir lahzada esasen yanı başında Tuz Gölü’müz var. Biraz gitgide Şahruh Köprüsü dediğimiz gine Selçuki dönemine ait tıpkısı eserimiz var ve tekrar az buçuk şöyle dışarı doğru çıktığımızda Karatay bölgesinde Karatay Medresemiz var. Yani kısacası bu mıntıka adeta çağ kokuyor, bura yalınlık çekicilik müzesi niteliğinde ama bunların beyninde devasa bir yapıt namına bu kervansarayımızın yeri apayrı. Tığ burayı hem vatandaşlarımızın tanıması, hem hakeza tıpkı ecdadımızın değerinin bilinmesi adı altında canlandırmak için de Valiliğimizle böyle sunturlu bire bir çalışmaya imza atıyoruz.”

Lüzumlu çalışmaların Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla sürdürüleceğini vurgulayan Büyükkılıç, “Bu çalışmamızda görüldüğü kadar yöresel gözlemelerimizi, tıpkısı zamanda yiyecek içme mekanı veya ihtiyaçlara karşılık ödeme anlayışı içerisinde bile ızgaralar ve başka yemek çeşitleriyle vatandaşlarımıza da bakım etmeyi amaçlıyoruz. Amma aslolan lüzumlu bu kervansarayımızın içerisindeki bağlı aksam, gerekse dışardaki kısımların bilinmesi, görülmesi, buradaki tarihi eserlerin adeta eşi bir olmadığının birlikte ayırt edilmesi. Bu yönüyle lüzumlu çalışmalarımızı Kayseri Büyükşehir Belediyesi yerine sürdürmeye devam edeceğiz, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehrimize böyle tıpkısı turizm destinasyonu şimdiden ömre bedel, uğurlu olsun” diye konuştu.

Komutan Büyükkılıç, Kayserili hemşehrilerini tarihi Şehriyâr Hanı’nın açılışına davet ederek, “Tabiatıyla seçme yeri gezersiniz, görürsünüz ama başta Kayserili hemşehrilerimiz, diyoruz ki kadın buraları görün, kadın buralarda lezzetlerimizi tadın. Karahıdır bölgesi, yerel domateslerimiz bu bölgede, biberlerimiz, patlıcanlarımız bu bölgede, adeta değme düzlük ezgi, seçkin düzlük samimilik, gelişigüzel düzlük ‘ben buradayım’ diye haykırıyor. Ego şimdiden Kaytur’umuzun haddinden fazla kızıl ekibine teşekkürname ediyorum, balkı, hayır olsun diyorum. Ara Vermek yok, turizmle Kayseri’yi buluşturmaya bitmeme, Kayseri’yi ve tabi ki Türkiye’yi, bağımlı ki uluslararası boyutta davet birlikte ederek turistlerimizi” dedi.

Yöresel lezzetlerden, bazlamaç, dürme, katmer, yerel kahvaltı, bunun birlikte köfte, tavuk çeşitleri ve tost çeşitlerinin düzlük alacağı Melik Hanı’nda Kayseri’ye ait değerlerin hediyelik eşyaları birlikte yer takanak. Komutan Büyükkılıç, tetkik sırasında dürme pişirdi, evcil ve ecnebi turistlerle buluşarak, vatandaşlarla de fotoğraf çektirdi. – KAYSERİShare: