Düzce ve Kocaeli’de balıkçılar “müstemirren besmele” demek üzere dönme sayıyor

Düzce ve Kocaeli’birlikte yeni sezon amacıyla tekne ve ağlarını onaran balıkçılar, av yasağının sona ermesiyle “vira besmele” diyecekleri 1 Ilkgüz’ü heyecanla beklemeye başladı.

Gün Batısı Karadeniz’in makro balıkçı limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, bakir mevsim öncesinde ağlarının ve teknelerinin hizmet ve onarım işlerini az daha tamamladı.

Balıkçılar, hazır hale getirdikleri tekneleri ve ağlarıyla nazik umutlarla 1 Ilkgüz’de denize açılacak.

Balıkçılar palamuttan ümitli

Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, bakir sezondan ümitli olduklarını söyledi. Karakaş, “1 Ilkgüz itibarıyla sezona başlayacağız inşallah. Önceliğimiz sivri olacaktır. Umudumuz haddinden fazla aşkın başkaca bu dönüş akıbet yılların en dolgunca sezonu olacağını tutum ediyoruz. Görüntüler o yönde.” diye niteleyerek konuştu.

Karakaş, hafta sonuna kadar eksiksiz hazırlıklarını tamamlayacaklarını belirterek, iyi benzeri sezon diledi.

“Eskimemiş sezonu heyecanla bekliyoruz”

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde bile yıpranmamış sezona hazırlanan balıkçılar, yer çokça palamut ve çinekop avlamayı bekliyor.

Kısaca 180 tayfanın çalışacağı ilçede, 6 şişman gırgır ve bunlara mecbur epey teknelerle denizlerde balık avlanacak.

Tekne sahibi Barbaros Esenlik (42), bakir av sezonunu heyecanla beklediklerini belirterek, “Palamudun şu anda kendini çok gösterdiği duyumunu alıyoruz. Palamutla gelişigüzel lüfer, istavrit ve çinekop avcılığı olacak kabil gözüküyor. Bu mevsim balıkçılık domuzuna gidecek gibi duruyor ancak bu sene hamsi avcılığı az buçuk yük, denizde it canlı hamsi gözükmüyor.” dedi.

27 yıllık balıkçı Birol Seymen (48) üstelik palamuttan ümitli olduklarını vurgulayarak, “Palamudun irileştiği bilgisini aldık, bu dahi pelit bol demektir. Hamsi halkın balığı ama hamsinin olmadığı bilgisini dahi alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Sezonun ongun geçmesini irade fail Seymen, “Teknemizde 25 kişiyiz. Yaklaşık 7,5 ay denizde kalacağız. Kazançlarımız olduğu antlaşma yaşadığımız zorlukları bile unutuyor, bahtiyar oluyoruz.” diye konuştu.

Balıkçı Osman Muhammed Ayvaz (58) birlikte 30 yıldır bu işi yaptığını, av yasağının başlamasıyla yaz süresince hem ağların hem bile teknelerin bakımını yaparak yıpranmamış sezona amade ağıl geldiklerini kaydetti.

Share: