“6. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı” sunumlarla bitmeme ediyor

Trabzon’üstelik düzenlenen “6. Millî Kutup Bilimleri Çalıştayı” sunumlarla devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK Marmara Araştırı Merkezi (MAM), TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü (RUBAI) koordinesinde, Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) aile sahipliğinde Atatürk Firez Merkezi’nde planlı “6. Ulusal Polar Bilimleri Çalıştayı”nın önceki gününde 5 salonda 48 tike yapıldı.

Türkiye Sanayi Atıf ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) Bilirkişi Araştırmacısı ve “2023-2035 Kutup Millî Kutup Stratejisi” proje yürütücüsü Ses Celep, çalıştayda yaptığı sunumda, projelerinde sona yaklaştıklarını söyledi.

Proje kapsamda aralarında Amerika ve Almanya’nın vadi aldığı 12 ülkenin bilimsel çalışmalarının incelendiğini ve 15 sıkı dışı katılımcı ile görüşmeler yapıldığını tabir eden Celep, “TÜSSİDE, TÜBİTAK’a tutkun benzeri enstitü. Hile kapasitesini geliştirme misyonuna sahiptir. TÜSSİDE’nin iş birliği içerisinde ölçülü projeleri arasında, Türkiye Feza Ajansı (TUA) ile alay malay gerçekleşen ve 2021 yılında sayın Cumhurbaşkanımız marifetiyle lansmanı yapılan Milli Feza Programı üzere çalışmaların yapıldığı Milli Gök Programı Stratejisi ve Defa Haritası Projesi de bulunmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Bahir Eriştirme İşletme Mühendisliği Bölümü Sefine İşlemleri Ana Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar ise “Polar Bölgelerinde Zatî Güven ve Haberleşme Teknikleri” konulu sunumunda, kutupların kendilerine saf ara sıra mesail barındırdığını, bunların başında birlikte iletişim tekniklerinin geldiğini anlattı.

Prof. Dr. Başar, iletişimin olmadığı yerde ilçe, kayıp ve arama istirdat operasyonlarının riskler barındırdığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Kutup bölgesinde çalışırken tehlikelerle alın karşıyayız. Tolere edilebilir ve edilemeyen riskler kadar ayrımlı kategorilere bölerek yapmış olduğumuz bilimsel çalışmaları sakıncasız bir şekilde sürdürüyoruz. Alışılagelen şartlarda site zarfında, laboratuvar yahut doğada alabileceğimiz riskleri kutup bölgelerinde alamıyoruz. Çünkü taharri istirdat imkanları oldukça bağan. Bunun üzere bazen önlemlerin alınması gerekiyor. Ancak ilçe mübrem tıpkısı şekilde gelebilir. Ilçe geldikten sonradan neler yapmamız gerektiğini çokça gür bilmemiz gerekiyor. Vadi küremizin güney ve kuzey bölümleri alışılagelen insan yaşamı için çok menus olmadığı sınırlarda. hava şartları haddinden fazla değişken ve insanın konfor alanının dışında olan bölgeler. Buradaki çevresel parametreler az çok hızlı bire bir şekilde değişiyor. İnsanın buna uzlaşma sağlaması, üstünden gelmesi el oluyor.”

Çalıştayda AA standı da vadi aldı

Anadolu Ajansı (AA) birlikte standıyla çalıştaya katılanlarla buluştu.

Standa rabıta gösteren öğrencilere, Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Direktörlüğü ve Fotoğraf Editörlüğü çalışanları eliyle AA’nın faaliyetleri karşı hikmet verildi.

Share: