Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Bilecik’te temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “(Fabrika bulunmayan, istihsal yok) diyenlere sesleniyorum: Cenabıhak aşkına tıpkı dava kendinize. Kapsam dediğiniz gibiyse bu makine ve teçhizat yatırımları bittabi artıyor? Cevabı bilmiyorlarsa ben söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler geceli gündüzlü kapasite artıracak yatırımlar yapıyorlar birlikte ondan.” dedi.

Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in üstelik katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ait Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, gruba ilgili seramik istihsal fabrikasının 7’ye, vitrifiye fabrika sayısının ise 5’e çıkacağını söyledi.

Girişimcinin havayı dolgunca kokladığını vurgulayan Varank, Türkiye’nin ati projeksiyonunu arz ongun onların gördüğünü anlattı.

Varank, Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan krizleri yer akıllıcasına şekilde yönetmeye çalışan, Kovid-19 salgını sürecinde genişlik çabuk dolaşma işleyen ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Ülkenin, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde için tüvana bire bir şekilde bitmeme ettiğini anlatan Varank, “Ağustos ayında 21 milyar doların üzerindeki ihracat rakamıyla tarihi benzeri eşiği daha geçtik. 12 maaş ihracat 250 bilyon doları aştı. İşsizlik oranı yüzdelik 10,3’e geriledi. bu arada iyice haber birlikte nema rakamlarından geldi. Türkiye, ‘Resesyona girecek’ diyenlere temerrüt büyümeye devam ediyor. Hamdolsun 7 çeyrektir devam eden büyüme zincirine bire bir bölüt elan eklendi.” ifadelerini kullandı.

Makine ve donatı yatırımlarının son çeyrekte yüzdelik 17,8’lik artışla cıvıl cıvıl tıpkısı şekilde sürdüğünü tamlayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“(Üretimlik bulunmayan, istihsal bulunmayan) diyenlere sesleniyorum. Cenabıhak aşkına bire bir sevgili kendinize. Kapsam dediğiniz gibiyse bu araba ve donatı yatırımları şüphesiz artıyor? Cevabı bilmiyorsa ben söyleyeyim. Ülkemizin ciharıyek tarafındaki müteşebbisler harıl harıl yetenek artıracak yatırımlar yapıyorlar da ondan. İnanın yatırımcılarımız yer bulmakta zorlanıp rastgele dönüş kapımızı çalıyor. Şu anda doluluk oranları rastgele geçen çağ mütezayit 341 OSB’miz var. Bunun yanında Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 kullanılmamış OSB üzere vadi intihap çalışmalarımız bitmeme ediyor. Antrparantez birçok bölgede ilave düzlük çalışmaları var.”

Bakan Varank, Osmaneli OSB’nin sınırlarına ilave edilmesi istek edilen tahminî 199 hektar alanın vadi seçme çalışmalarını tamamlayıp ilgilendiren taraflara bildirdiklerini aktardı.

Akgün Şirketler Grubunun 5 binin üstünde çalışanının olduğuna değinen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1925 yılında tuğla üretimiyle yazmaya başladıkları muvaffakiyet hikayesi, zaman yekpare hızıyla devam ediyor. Şu anda seramik alanındaki 6 fabrikasında 45 milyon metrekarelik istihsal hacmine ehil. Yapılan üretiminin yaklaşık yüzdelik 50’si, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta koyulmak için 54 ülkeye ihraç ediliyor. Tıpkı şekilde vitrifiye alanındaki 4 fabrikasıyla sektörün büyük üreticilerinden biri yerinde. Bunu temelini attığımız seramik ve vitrifiye fabrikalarının önceki etap envestisman bedeli 100 milyon dolar. İkinci adım yatırımlarıyla beraber bu tutar 160 milyon doları aşacak. Üretimin yüzde 60’ı ihraç edilecek. İstihdam, öncelikli olarak 500’e, sonrasında bine ulaşacak.”

Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendisine Akgün Şirketler Grubuna bindi vermekten alım duyduklarını bildirdi.

“Türkiye bölgesinde sözü dinlenen benzeri mevki haline geldi”

Türkiye’yi mülhak altın üretimle büyütmenin derdinde olduklarını kaydeden Varank, bunun yolunun bile yatırım, istihdam, üretim ve ihracattan geçtiğine değindi.

Kısa müddet önce Avrupa ziyaretinden döndüğünü hatırlatan Varank, şöyle devam etti:

“(Avrupa’de) Emin olun biricik ruzname var: ‘Biz bu kışı kuşkusuz atlatırız? Acep Avrupa Birliği adına bu süreçten pekâlâ geçilir?’ Şu anda Avrupa’birlikte alelhusus faziletli enerji tüketen matbu fabrikaları, çıpa çelik fabrikaları, seramik fabrikaları, bunların kâffesi kapanmaya başladı. Çünkü dünyada tıpkı burgaç var. Biz diyoruz ki bu türbülanslı dünyada Türkiye gemisini bildirme pir şekilde yürütmemiz lazım. Bunu bile elbette yaparız? İşte o gemiye haddinden fazla sağlam, kararlı, dengeli bir kabadayı lazım. Tığ inanıyoruz kim o kabadayı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bakınız biz yıllar boyunca hep tribünden izleyen tıpkısı talih olduk. Bizi kimesne kale almazdı amma zaman ‘Rusya- Ukrayna Savaşı’nda diplomasi masasını kurmamız geçişsiz’ dediklerinde o masayı nerede kuruyorlar? İstanbul’da kuruyorlar. ‘Tahıl krizi var, dünya açlıkla yüz yüze, bizim bu işi çözmemiz geçişsiz’ dediklerinde kimden destek istiyorlar? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyorlar. İşte biz nazik ve zinde Türkiye’yi inşa etmenin derdindeyiz. 20 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarımızla hamdolsun Türkiye bölgesinde sözü dinlenen tıpkısı devlet haline geldi.”

“Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz”

Salgın döneminde Türkiye’nin üretimi durdurmadığını anımsatan Varank, “Dünyaya şu mesajı gönderdik: ‘Eğer alternatif tıpkısı üretim üstü arıyorsanız o istihsal üstü Türkiye’dir’ dedik. İşte zaman bilcümle toptan markalar kapımızı çalıyor. ‘Beraber iş yapalım’ diyorlar. ‘Biz Türkiye’ye şüphesiz envestisman yaparız?’ diye peşine düşüyorlar. İnşallah bu trendi tığ bitmeme ettireceğiz. Tığ benzeri olursak, beraber olursak, ay zahir şike bayrağı zahir henüz yükseklere taşırız, bunun derdinde olup çalışırsak Cenabıhak’ın izniyle bu ülkenin başaramayacağı hiçbir molekül olanaksız. Bu temas departman için hakeza.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Varank, 4 dönem ilk Bilecik’in kurtuluşunun kutlandığını, dün üstelik İzmir’in kurtuluşunun yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İzmir’in Palikarya işgalinden kurtuluşunun yıl dönümüydü. Bilmiyorum oradaki törenlere dikiz fırsatınız oldu mu? Oradaki törenlerde ilin belediye başkanı daha çok. 10 dakika istişare yaptı. 9 Ilkgüz yani İzmir’in Palikarya mezaliminden, Palikarya işgalinden kurtuluşuyla ilgili aynı enformasyon yaptı ama 10 dakika boyunca tıpkı posta de Yunan’dan bahsetmedi, Yunanistan’dan bahsetmedi. Zer kardeşlerim, işte bunun şuurunda olmamız lazım. Burası Osmanlı’nın kurulduğu topraklar. Ertuğrul Gazi’nin, Osman Bey’in toprakları. Birileri Osmanlı ile Cumhuriyet’i cidal ettirmeye çalışıyor. İşte birileri o kavgayı başardığında Yunan gelip sizin ülkenizi nehiy ediyor. Biz bunlara vesile vermeyeceğiz. Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz. Bin yıldır bu topraklarda bu arada kendisine bu mücadeleyi verdik. İşte bilcümle bu arada bu mücadeleyi üstelik vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin geleceği vazıh. Türkiye’nin geleceği adi temiz.”

Törende, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, YANLIŞSIZ Parti Bilecik Saylav Doğru Dalkavuk ve Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün dahi birer istişare yaptı.

Konuşmaların peşi sıra butona basılarak fabrikanın temeline evvel harç döküldü.Share: