Türk mühendisler çimentosuz harçlarla zar tasarladı, 30 tonluk tazyik birlikte yıkamadı!

İnönü Üniversitesi’nde vazifeli Doç. Dr. Müslüm Maksat Maraş’ın öncülüğünde 5 lisansüstü öğrencinin katkılarıyla atılmış malzemeler kullanılarak tonlarca ağırlığa dayanıklı çimentosuz harçlar ile zar geliştirildi. Savunma sanayisinde kullanılması hedefiyle üretilen bu duvarlar 30 tonluk basınca dayanım gösterebiliyor.

İLK EL TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ

Dünyada geçmiş kendisine Türkiye’birlikte çimentosuz harçlarla üretilen bu duvarlar mevki ekonomisine kebir yardım sağlamasının yanında özellikle sınır bölgelerindeki duvarlarda kullanılmasıyla hat güvenliğine iri yardım sunması bekleniyor.

“TAMAMEN ÇALAK KAYNAKLI MALZEMELERDEN GELİŞTİRDİK”

Üretilen harçtan elde edilen çatı elemanlarının esnek bir çatı kazanması zarfında üç değişik tipte sentetik lifler kullandıklarını tabir eden, “İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Doç. Dr. Müslüm Erek Maraş, “Yaptığımız çalışmada yapılarda çimentosuz harçlar ürettik. Bu harçlarda alelhusus akıbet yıllarda nesiç üretiminde ip fabrikalarında makbul tel dediğimiz malzemelerle alay malay bu harçları katarak harçların streç benzeri tadımlık göstermesini sağladık. Henüz sonrasında ise duvarda bu harçları uygulamaya çalıştık. Normal harçlarla ürettiğimiz zar elemanlarını yükleme esnasında kırımlara maruz bıraktık. Elan bilahare ise bizim atılan malzeme ile ürettiğimiz özellikle maliyeti bağan olan bu harçları kullanarak çatı elemanlarında uygulamaya çalıştık. Buradaki duvarlarımızı yapmamızdaki ana hedefimiz defans sanayisinde kullanmayı hedefledik. Hele çizgi hatlarımızda son yıllarda düzenlilik duvarları düz yazı edilmektedir. Bu güvenlik duvarlarına alternatif eskimemiş cidar elemanları üreterek hem atılan materyal ile belde ekonomisine hem da mevki ekonomisine kebir ulama sağlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda projemize destek veren rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza ilmî araştırma proje birimine ve proje ekibime teşekkürname ediyorum. Benimle alay malay proje üstelik 5 lisansüstü öğrencilerimizle çalıştık” dedi.

“28 TONA KADAR DAYANIM GÖSTERDİ”

Ürettikleri duvarların yaklaşık 30 titrem yüklemeye karşın direnç göstere bildiğini aktaran Maraş, “Piyasada mergup harçlarla yaptığımız istihsal aşamasındaki yüklemede zar elemanları komple parçalanırken. Bizim ürettiğimiz harçta ise imla esnasında yaklaşık 28 tona büyüklüğünde dayanım gösterdi. Direnç gösterdikten bilahare dahi herhangi büyük çatlaklar namına ayrıntılı kılcal çatlaklar oluştu. Alelhusus savunma sanayisinde çizgi hattındaki asayiş duvarlarında bu harçların kullanılmasıyla gelişigüzel bina elemanı değme şekilde tamir edilemeyecek. Bizim yaptığımız harçla kılcal çatlaklar aceleci bire bir şekilde tamir edilerek çizi hatlarındaki düzenlilik sağlanacak. Yaptığımız çimentosuz harçlarda atılmış materyal dediğimiz çıpa çelik fabrikalarında olan efdal fırın cürufunu kullandık. Bu ağiz ağiza atılmış kaynaklı benzeri malzemedir. Bunu çimento hesabına almaşık namına kullandık. Daha sonra bunları inikat aşamasında solisyonumuzu hazırlayarak ve harcın sünek ayrımsız yapı kazanması ortamında liflerimizi kullandık. 3 ayrımlı tipte sentetik lifler kullandık. Bireşimli liflerimiz hele ip üretim aşamasında ham bap kendisine kullanılmaktadır. Biz dahi bunu yapım sektöründe bu şekilde harçlar arasında elastiki benzeri masraf üretmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“ALIŞILAGELEN HARCA GÖRE 10 INTAÇ ELAN DAYANIKLI”

Geliştirilen harcın normal çimentolu numunelere oranla 10 intaç elan çok dayanıklı olduğunu kaydeden İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Merve Büyüktapu, “Atılan malzemeleri kullanarak 150’ye mümasil göstermelik elde ettik. Bu numunelerde gördük kim alişilagelen çimentolu numunelerde 3 mega paskala kadar maksimum basınç elde ederken. Yapmış olduğumuz atılan malzemelerden üretmiş olduğumuz numunelerde 30 mega paskala büyüklüğünde yani 10 mezuniyet henüz fazla dayanım elde ettik. Antrparantez fabrikalardaki atılmış lifleri kullanarak elde ettiğimizde bunlarla karıştırdığımızda 55 mega paskala büyüklüğünde tazyik elde ettiğimizi gördük. Bu üstelik normal çimentolu numunelere kıyasla vakit kaybetmeden atılan malzemeleri kullanarak 10 itmam elan fazla tazyik dayanımı elde ettiğimizi gösteriyor” diyerek konuştu.Share: