Tunceli’de PKK’lı teröristlerce şehit edilen 6 hoca anıldı

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde, 11 Eylül 1994 yılında PKK’lı teröristlerce martir edilen 6 öğretmen için anma programı düzenlendi.

İlçenin Darıkent beldesinde gerçekleştirilen program, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda şehit öğretmenler Rüstem Rahat, Mütehammil Asıl, Yüksek İhsan Çetinkaya, Mustafa Karınca, Buminhan Temizkan ve Vedat İnan’ın özgeçmişi okundu.

Kur’an-ı Koçak ve duaların okunduğu programda, şehit öğretmenler anısına yaptırılan şehitliğe karanfiller bırakıldı.

Darıkent Ortaokulu Müdürü Özlem Çatal, yaptığı konuşmada, terör örgütünün adi saldırısıyla martir edilen öğretmenleri tesmiye etmek için toplandıklarını belirtti.

Şehit öğretmenleri minnet ve rahmetle andıklarını tabir eden Dirgen, “Onlar eğitim ordusunun neferleriydi. Bayrağımızın dalgalandığı temas yerde fariza yapmakta kararlıydılar. Anadolu’nun türlü yerlerinden gelerek ülkemizin çocuklarını yetiştirme yolunda cefakar ve fedakarca görev yaparken martir edilen öğretmenlerimizin acısı ilk dönme üzere yüreğimizde tendürüst. Onların bize bıraktığı emaneti laikiyle geleceğe taşıyacağımıza hezel veriyoruz.” dedi.

Anma törenine, Mazgirt Kaymakamı Necdet Uçan, İl Milli Terbiye Müdürü Gürsel Ekmekci, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: