Tembel karye okulları hizmete açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin değme noktasında kestirmece 6 bin 900 aylak duran köy okulunu, çabuk ayrımsız şekilde revize ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını söyledi.
Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde mevcut Hacıramazanlar Karye Dirim Merkezi’nin küşat töreninde konuşan Özer, Sakarya’nın eğitimde koskocaman mesafeler aldığını, şanlı sükse hikayeleri ürettiğini söyledi.

Nezaret namına kentteki bu muvaffakiyet hikayesini daha yükseklere çıkarabilmek için tekmil Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte bir nice proje başlattığını, bunlardan yeryüzü önemlilerden birinin bugün açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi için taşımalı terbiye sisteminin uygulandığını aktaran Özer, salgının ortaya çıkmasının peşi sıra insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden daha gerçekten şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ayrımsız zamanda ciddi bire bir süreç daha yaşadık. Ekincilik ve hayvancılık ülkeler gözetiminde haddinden fazla aşkın haysiyet görmezken, alelhusus son zamanlardaki azık tedarik zincirlerinde yaşanan uluslararası sıkıntılar, ekincilik ve hayvancılığı bile değiştirmeden erke kadar ciddi tıpkı seksiyon haline dönüştürdü.

Vekillik adına bu iki süreci birleştirerek, dedik ki köylerimizde tembel duran, bağlı duran okullarımızı hızlı aynı şekilde revize ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun amacıyla önce adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ilgili öğrenci sayısını ortadan kaldırarak, yönetmelik değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda mergup rastgele köyde mektepli sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu yazmak için mukteza 10 olan öğrenci sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Hemen bu adımımızla 1800 köyümüzde yaklaşık 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye hayat merkezleri, umum eğitim bilimi merkezleri kuralım istedik. Ne yapalım ahali terbiye merkezlerinde? Bu bölgede kıvrak vatandaşlarımız, hangi istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa büyüklüğünde yaklaşık 3 bin 200 farklı kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada hizmet vereceğiz.”

Simgesel olarak Samsun’dan başlattıkları projenin faydalarına değinen Özer, “Türkiye’nin gelişigüzel noktasında yaklaşık 6 bin 900 etkisiz duran karye okulunu çabuk ayrımsız şekilde revize ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e büyüklüğünde Türkiye’birlikte 1000 karye dirim merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah sene sonuna kadar dahi atıl duran eksiksiz köy okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belki burada detaylı yıllar muallimlik işleyen, yöneticilik özne büyüklerimiz, torunlarıyla alay malay buraya gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Köy dirim merkezleri projesini çokça önemsediklerini aktaran Özer, “İnşallah bu ayrımsız esas. Ferda benzeri çağ yekpare illerimizde eş kooperatiflerini üstelik köy dirim merkezlerinin içine dahil edeceğiz. Bu alçak gönüllü başlangıçlar, alışılmamış hikayelerin, ülkemizin kalkınma hamlesinde çok şanlı boşlukları dolduracak.” dedi.

Küşat kurdelesinin kesilmesinin arkası sıra Vekil Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki hoca, öğrenci, kadın kursiyerlerle sohbet fail Nazır Özer, kendisine ikram edilen dernekevi lezzetlerden tattı.

Icra Vekili Özer: Kesinlikle okula kayıtlarda bergüzar alınmayacak

 

Icra Vekili Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer: 3 bin eskimemiş anaokulu yapacağız

 

Icra Vekili Özer: Derdimiz üretim değil, terbiye

 

Share: