Reisicumhur Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Hükûmet toplantısı sona erdi. Kısaca 3,5 saat süren ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Reisicumhur Erdoğan, başörtüsüyle ilgilendiren kanunuesasi değişikliği teklifi için birlikte konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DÜRÜST Parti Grup toplantısında CHP Umumi Başkanı tarafından gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve çalışma hakkı konusunda önemli değerlendirmelerde bulunduk, davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve iş hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi konusunda hele CHP’birlikte tartışmalar nokta zihniyetin yeniden pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Sedir’te akseptans edilen elan bilahare CHP Genel Başkanı’nın AYM’da tağyir edilen aynı aranjman vardı. Arkadaşlarımıza ocak kurumunu da içeren elan şümullü esas değişikliği talimatını verdik. Konu Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl tutuma gireceğini hep alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence kabul etme teklifinde bulunduk. Divan’te kabul edilen henüz sonradan CHP Umumi Başkanı’nın AYM’bile fesih edilen bir aranjman vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu birlikte içeren henüz şümullü esas değişikliği talimatını verdik. Konu Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbette tutuma gireceğini bütün gelişigüzel göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik ederek dercetmek istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali namına gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim yerine teşekkür ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle komple günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Site Hastanesi’ni 28 Eylül’de hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz dünya çapında bir alınıyor.

MGK toplantısında iç ve aut tehditleri değerlendirdik. Hele Yunanistan kullanılarak ülkemize cebin sergilenen düşmanca tavrı tekrar zar ettik. TESK’in yapılan genel kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal etme imkanını bulduk. Esnaflarımıza yönelik yıpranmamış müjdelerimizi konuşmalarımızın sonuç kısmında sizlerle paylaşacağız. Bir dolaşma akşam ezanı İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’nda farklı coğrafyalardan mevrut kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin gelişigüzel birinin evlerine kültür elçileri adına gördüğümüze inanıyorum. Hazine ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla ecnebi iktisatçılarla aynı araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız tutum programını ve global gelişmeleri istimara fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. devir 6. yasama yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’de milletvekillerimizle aynı araya geldik. Umumi kurulda yaptığımız açım konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek mefret tasa ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en üst erişim projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yıpranmamış mali mimarlık arayışlarının dünya çapında ivinti kazandığı dönemde katılım mal kurumlarının oylumlu ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN SEÇKIN GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan temas evolüsyon Türkiye’nin DENIZ ve Avrupa coğrafyası için kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği tartılı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’birlikte da Gün Doğusu Akdeniz ve Veli sorunlarını arsıulusal ülfet çerçevesinde fora etmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE GRUP VERİLECEK”

Cuma günü İstanbul’dahi Şahkulu Padişah Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız için tarihi adımları bile açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Hükümdar Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların gönül pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi de verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış nişane hizmet, milletimizin çözülmemiş tek meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın arzu ve beklentilerini teslim ettik. Hemencek çözülebilecek olanları valilik ve belediyelerimiz tarafından çözdük. Sunulan hizmetlerin sürekliliğini icat etmek amacıyla Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Ekin Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Bire Bir şekilde cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaş inanç önderlerine bu çekicilik bünyesinde grup verilecek. Vakıf mülklerine kira bayılmak durumunda artan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ ANBEAN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’bile vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına büyüklüğünde, oradan devlet enformasyon meclisi toplantımıza gidişimize attığımız seçme adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkür ediyorum. Iş günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Heykel Müzesi’nin açım törenine katıldım. Galataport’u musahabe eden vatandaşlarımızla hasbıhal ika imkanı bulduk. Elan sonraları TÜGVA Umumi Oturmuş vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada beklenmedik ateşin, ateşli, candan geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddi ve manevi değme alanda kendini seçme alanda yetiştirme iradesine sahip Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Kabine toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik küşat döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Yıpranmamış akademik yılın filinta olmasını diliyorum.

Küresel ekonomik krizin ve asayiş tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Müstevli, çekişme, erke ve emtia fiyatların yükselişiyle, nekahet ihtimaliyle tırmanan bu sıkıntılı periyot bittabi ülkemizi birlikte etkilemektedir. Kesintili barhana akımı, avlu pahalılığına kadar tıpkı dizi film sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı atılım ve tuzakların etkisiyle tedbirleri ilkin alabilen kabiliyete topluluk ayrımsız ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ BILDIRME BIRKAÇ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle takviye ettiğimiz asayiş ve toplumsal mimarimiz bölgedeki özge kaoslara alın korunaklı ayla getirmiştir. Diplomaside çifte ölçün ve mezalim yıpranmamış bölgesel dalgalanmalar karşısında istikrarlı ve yapıcı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Toptan krizin yıkmacı etkilerini genişlik az düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle doğmak amacıyla dünyayı karaca kara düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla sükûnet tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini güvence altına altık. Bugün aylaklık oranı açıklandı. Bir önceki taban bakarak yüzdelik 9,6’yla biricik haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üzerine bundan sonra. Cumhuriyet Altını tarihinin arz faziletkâr istihdam rakamına ulaşmış olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı siyasal ve içtimai saiklerle ortaya çıkmasını anımsatmak istiyorum. Demokrasi, türe ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi faal tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akıllıca emniyetli adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız bir süre evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin ev, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki son gelişmelerle ilgilidir. Sosyal konut projeleri yeryüzü çok önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tamam şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği ayn önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk girişim 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz. Yer sayısını dahi 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzdelik 40 kent merkezinde yüzde 60’ı ilçede doğmak şekilde belirledik.

Bölük gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’birlikte olacak şekilde planlandı. Sair şehirlerimizdeki yer sayıları yer uygunluğuna göre tayin edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta tıpkısı anda başvurabilir. Ancak önemsiz ikisi gürpedek çıkarsa hoppadak birini yeğleme edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını çevre bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, tıpkısı an önce evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane inşa talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanak zait 4 veya 5 allahsız geçmeyecektir. Ev gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Doğruluk sahibi vatandaşlarımız Mabeyin ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının hep 2 sene ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin geçmiş etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada mütebeddil 350 bin liradan kıymet 2633 liralık taksit, 10 yıla varan vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün göz yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Salgın ve kavga şartlarının önümüze çıkardığı it canlı süreçte birlikte esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Karı müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üstünde hakikat kullanmıştır. Gençlerimiz için girişimci kredilerinden 52 bin güç 10 bilyon lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 milyar lira yüreklilik kampanyası başlatıyoruz. Yüreklilik peş limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme vasıta kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Güre girişimlerimizin itimat limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan yüreklilik kullanıp üstelik takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı dümbelek ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında birlikte makro adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle alay malay Avrupa’nın erke bildirme güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin kıta sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında yeni işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin sınır güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunu başında vadi almaktadır. TSK; Emniyet, Güllabi, yaka asayiş, duyum, diplomatik kanallarımızla 24 saat okunabilen zindelik yürütüyoruz. Yildiri örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Ferda ülkemizin önemli ulaşım projeleri beyninde kayran kayran Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına deli dolu bağlantıyla katılacağız. Ardından Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma Namazı haset Zeytinburnu millet bahçesini hizmete açtıktan bilahare Türkiye Katar Faziletli Seviyeli Stratejik İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’da icra edeceğiz. Cumartesi günü inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle hasret giderip, firez yürüyüşünü yapacağız.”

Share: