Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid hadise sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maalesef ölüm sayıları her an artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid hikâye sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maalesef ölüm sayıları giderek artıyor”

TRABZON – Ülkemizde alelhusus serencam günlerde küşade ayrımsız artım gösteren Covid-19 vakaları rahatsız etmeye bitmeme ederken, ölüm sayılarının çok olması ürkütüyor.

Güneş Tacı virüs Olgun Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Sine Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hadise sayılarında kırıcı ayrımsız artışın olduğunu ancak şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ahiret yolculuğu sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ahiret yolculuğu sayılarının anbean artmasının muhtemel tıpkı uzanım olduğunu kaydederek “Hikâye sayılarında oldukça iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Ama maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları giderek artıyor bu üstelik beklenen aynı format” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu deminden henüz hafif benzeri artış var”

Şu anda Covid hadise sayılarında artışın bitmeme ettiğini ancak artış oranının azaldığını ifade fail Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Meze sonrası vakalarda kilolu benzeri artma oldu. Şu anda artma devam ediyor ama artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda arz azından o nitelik bulunmayan. Daha belli belirsiz henüz orta tıpkısı artma var. Hadise sayılarında nispeten iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Ama maalesef ölüm sayıları giderek artıyor bu da muhtemel tıpkısı uzanım. Zira ölüm hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Pestil olduktan bilahare çabucak ölüm oluşmuyor. Nedeniyle şu anda rastladığımız ölüm rakamları iki üç hafta önceki fenomen sayılarına mutabık oluyor. O açıdan çok olağanüstü değil muhtemel aynı buut. Sunu keder tarafı ahiret yolculuğu sayıları yani olay sayıları artık bence haddinden fazla önemli değil. Çoğu güç imtihan yaptırmadığı amacıyla hakikat rakamı dahi yansıtmıyor. O bakımdan hadise sayıları üstünde çokça durmak istemiyorum ama ölüm sayıları büyük. Şu anda Omicron geçen yıl ve elan esbak yıldaki virüse bakarak daha hafif çor yapıyor ama alelhusus yaşlılar aşılanmamış olanlar evet bile tüvana da olsa süreğen hastalığı olanlar maalesef esasen tehlikeli seyredip ölümcül sonuçlanabiliyor. Böyle strateji ettiğimiz ciddi hastalarımız var ölümler münhal bunu ortaya koyuyor. O bakımdan hele nemli evet birlikte taze dahi olsa süreğen hastalığı olanlar ya üstelik cümle düze aşılı olmayanların kendisine özen etmesi geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

“Hadise sayılarının düşeceğini amma Teşrinisani- Fasıla gibi tekrar artışa geçeceğini düşünüyorum”

Teşrinisani-Ara aylarında Covid-19 vakalarında esasen tıpkı artışın beklenen tıpkısı nitelik olacağına dikkat çeken Özlü, “Şu anda aynı miktar artışın sınırlandığını görüyoruz. Ego, pikin tamamlanıp tekrar adi doğru düşeceğini düşünüyorum. Fakat Son Teşrin-Aralık kadar yine bir artım muhtemel benzeri nitelik. Genelde solunum enfeksiyonları bilcümle şita aylarında artım gösterir. O birlikte buna akla yatkın namına seyredecektir diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Risk grubundakiler aşılarını serian yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve mecmu doz aşılı olmayanlar amacıyla riskin bitmeme ettiğine dikkat çekerek “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve kül düze aşılı olmayanlar amacıyla riziko bitmeme ediyor. Bu eşhas kendilerini korumalı. Öncelikle hemencecik aşılarını yaptırmalarını öneririm. Eğer sonuç aşıdan sonraları 6-7 ay geçmişse bu eşhas katiyetle hatırlatıcı kullanılmamış tıpkısı doz telkih yaptırmalılar. Hareketli, ev, havasız, kapalı mekanlarda çok kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne akıllıca namına takmalılar. Bu konuda tetik olmalarında yarar var alelhusus bu riziko grubu kişilerin. Tabi hepimizin dikkat etmesinde yarar var ama gençseniz vakayiname bir hastalığınız yoksa mecmu doz aşılı iseniz ‘Ben hastalansam üstelik bunu belli belirsiz atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda buut öyle. Ama yaşlılar vakayiname hastalığı olanlar ve aşısız olanlar için maatteessüf bu kadar hisse senedi çarpık çurpuk olmayabiliyor. Kimi Zaman ölüme giden çetin vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 nâkil hastalarda mufassal süren sorunlar olabiliyor”

Covid-19 geçiren hastalarda detaylı mütemadi sorunlar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, eylemek ayrımsız ayrı iş geçirdikten sonrada kimi vakit süreğen tadilat mihman tebeddülat kalabiliyor bayağı ayrıntılı süren sorunlar olabiliyor. Bu açıdan da takip ettiğimiz epeyi hastamız var üste ayaktan nâkil hafif geçiren hastalarda üstelik aylarca bitmeme fail sorunlar oluyor nefes darlığı olabiliyor. Halsizlik, güceniklik olabiliyor. Akciğerde sürekli hasarlar ve ona kapalı oksijen tedavisi etraflı müddet evde oksijen almak zorunda mütezayit hastalarımız var. Değme ant üstelik cemi iyileşmeyebiliyor temelli hasarlarla seyredebiliyor. Sökel olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede müvellidülhumuza tüpüne mecbur aylamak zorunda mütezayit hastalarımız da var maalesef. Onun amacıyla ben atlatırım, belli belirsiz atlatırım dirimlik geçer akçe ne olacak enflüanza kabilinden çor gelmek dahi seçkin ahit gibi değil tedbirimizi almamız geçişsiz. Şu an itibariyle bayram sonrası artış piki tamamlanacak kadar duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye niteleyerek düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor bulaşmaya bitmeme ediyor. Dolayısıyla kışla gelişigüzel diğer solunum enfeksiyonlarında olduğu kabil Covid-19’da da benzeri artma trendi muhtemel benzeri format. O açıdan bu aksiyon tükenik kabilinden davranmamakta fayda var. Peyda havada mesafemizi koruyabiliyorsak sorun bulunmayan. Sınırlanmış, daraç mekanlarda dolmuş, otobüs, dolgun taşıma söz gelimi bunlardan tıpkı tanesi böyle ortamlarda bulaşması çokça bayağı onun üzere dikkatli olmakta ve maskemizi kullanmakta fayda var.”Share: