Ömer Fethi Gürer’den Icra Vekili Yanık’a: “Asdep Personelinin Görevi AKP Çalışmalarını Göstermek İçin Mektubu Kapı Husus Iptal Etmek Mıdır?”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Karı ve Toplumsal Destek Projesi (ASDEP) kapsamında hizmet veren kamu görevlilerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunun da bulunduğu broşürleri evlere dağıttırarak AKP propagandası yaptırıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, Aile ve Içtimai Politikalar Bakanı Bahir Yanık’a “ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını göstermek üzere mektubu konu konu iptal etmek mıdır” diye sordu.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP icraatlarına düzlük verdiği mektubu ve çeşitli broşürlerin ASDEP personeline dağıttırıldığı iddialarıyla ilgilendiren namına Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanı Kükremek Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“ŞEVKET ELİ İLE PARTİ PROPAGANDASI NAMINA KARYE, KASABALAR BIRLIKTE ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ VE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

“Mektubun girişinde Cumhurbaşkanı ’21 yıldır bakım ve memleket aşkı amacıyla çalışıyoruz’ ifadesine vadi verilmekte, ayrıca ‘…2002’den bu yana sizlerin isteklerini, ihtiyaçlarını, önerilerini dinledik…’ sözleri meydan almaktadır. Cumhurbaşkanı sıfatı mektupta düzlük almasına karşın Cumhur Reisi sistemi 2018 yılında başladı. Reisicumhur kendisine hizmetlerini anlatsa serencam dört yılı anlatılması gerekir ancak mektupta 2002 yılından bugüne yapılan hizmetler ifadesi ile AKP iktidarlarının yaptıklarına bel edilmektedir. Bu durumda AKP Genel Başkanı sıfatı ile mektubun yazıldığını göstermektedir. Burada Cumhurbaşkanı mektubunda seçildiği süreci değil AKP erk olduğu süreci içeren ifadeler kullanarak AKP propagandasını yapmaktadır, amme görevlilerine bile bu propaganda içeren betik ve sair materyaller husus husus dağıttırılmaktadır. Izzet eli ile öğür propagandası yerine köy, kasabalar bile icraat başlamış ve sürdürülmektedir.

“BETIK İLE SEÇİM PROPAGANDASINI BEĞENMEK AZAMET ANLAYIŞI İLE ÖRTÜŞMEZ”

Köy ve kasabalarda fehamet memuru eli ile dağıtılan betik seçime müteveccih bire bir çabadır. Devletin kimsesiz fukaraya sağlaması gereken yardımların bile siyasi ayrımsız erek üzere kullanıldığı görülmektedir. Mutlak ihtiyaç sahibi olana yardım sağlanmalıdır. Yoksulluğu bertaraf etmek yerine pusula ile seçme propagandasını yapmak çap anlayışı ile örtüşmez. Devlet yekpare yoksullara destek isnat etmek zorundadır.”

Gürer, Yanık’a şu soruları yöneltti:

“Eş ve Içtimai Destek Programı (ASDEP) kapsamında içtimai hizmet uzmanı yerine çalışanların Millî Hane Ziyareti diyerek proje kapsamında DOĞRU Tümen Genel Başkanı Cumhur Reisi ve kuvvet icraatlar hesabına siyasi faaliyete yönelik bildiriler tağyir etmek amacıyla eğitim verilerek tedbir yapıldığı, siyasi partilerin yapması gerekenlerin memurlar yoluyla yapılması için çalışmalar sağlandığı iddiaları vardır. Bakanlığın hakeza tıpkısı çalışması var mıdır? ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını ikna etmek amacıyla mektubu bap husus yenmek mıdır?”

Share: