Nemrut Dağı’nın eteklerindeki yaylalar sıcak illerden gelen göçerlerin tercihi oluyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesindeki serin yaylalarda nazil göçerler tam zorluklarına karşın hayvancılığı sürdürüyor.

İlçe sınırlarındaki Nemrut Dağı, erbap olduğu su kaynakları, eli nimetli otlak ve meralarının yanında akman ve serin havasıyla alelhusus Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sıcak illerden mevrut çokça sayıda göçebe aileye ve binlerce küçükbaş hayvana karı sahipliği yapıyor.

Dağın eteklerindeki 2 bin 600 rakımlı yaylada oba kurarak kestirmece 5 ay konaklayan göçerler, teknoloji ve sosyal hayattan uzakta doğayla bağırsak içe ayrımsız avlu yaşıyor.

Günün evvel ışıklarıyla yoğunluğun başladığı yaylada kadınlar eş işlerini yaparken rical de hayvanların bakımıyla ilgileniyor. Elan sonraları sağımı yapılan hayvanlardan elde edilen sütle yoğurt, sadeyağ ve peynir kabil mahsulat yapılıyor.

Geçen yıl çalışkan olan kuraklığın peşi sıra bu sene yağışlarla canlanan yaylada henüz gür bir zaman geçirmenin mutluluğunu kıvrak göçerler, ürünleri hem satıp hem bile ihtiyaçları amacıyla muzlim kışa hazırlanıyor. Yayladaki dallar da ebeveynlerinin çalıştığı tam oyunlar oynayarak eğleniyor.

“Buranın havası suyu çok bozulmamış”

Ailesiyle Batman’ın Beşiri ilçesinden gelerek Nemrut Dağı eteğindeki yaylada nazil Abdulrezzak Başıboş, AA muhabirine, hayvancılığın en ağırlık mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Hayvanlarını 20 yıldır Nemrut Dağı eteklerine getirdiğini anlatan Başıboş, “Burada çadırlarda kalıyoruz. Günde iki kat benzen sağıyoruz. Rastgele ahit ayrımsız işi yapıyoruz. Ayrıksı antant kaynağımız olmadığı üzere mecburen bu işi sürdürüyoruz. 600 koyunum var. Yaylada 5 kamer kalıyoruz. Buranın havası suyu çokça bozulmamış. İnsanlar burada yalınç dümdüz hastalanmıyor.” dedi.

“Doğa ile çöz içe varagelmek çok domuzuna”

Nurullah Azade ise yıllardır buradaki yaylaya geldiklerini belirterek, “Kısaca 1200 hayvan besliyoruz. Yayla yaşamı mukavemetli amma natür ile çöz içe süregelmek çokça güzelce. Batman çokça ısıdam, buranın havası serin. Herhangi Bir şeye karşın mülevven tıpkısı hayatımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını anlatım eden Mehmet Erkin bile mesailerinin günün ilk ışıklarıyla başladığını belirtti.

Kısaca 3 saat süt sağdıklarını, peşi sıra hayvanları otlatmaya götürdüklerini anlatan Başıboş, “Akşam Ezanı tekrar getirip benzin sağıyoruz. Hayvancılık haddinden fazla baskı amma bayıla bayıla yapıyoruz. Yaylada albeni serin ve mübarek müvellidülhumuza var. Dönüşte ise 25 günde Batman’a ulaşıyoruz.” dedi.

Share: