Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine merbut tıpkısı mahalleye büyüklüğünde yayılan yangına açıktan ve karadan müdahale bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın daha çok. İhbar üzerine bölgeye Mersin Ağacı Orman Toprak Müdürlüğüne mecbur gelgel araçları ve vadi ekipleri gönderme edildi.

Kuvvetli rüzgarın çalışkan olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler de söndürme çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye gece düşünüm ve uçuş dizgeli helikopterler bile irsal edildi.

Çalışmalara meydan ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, uyanık ve vatandaşlar üstelik bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan devam fail coşkunluk, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki ara sıra evler hazırlık amaçlı boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin-Antalya D-400 kişmiri yolu ulaşıma kapatıldı. Yağız yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri üstelik trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ eliyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik için kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle alarga müdahaleye bitmeme ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Ulvi Hamza Güreşçi, Mersin-Antalya karaca yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını sönüm çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabah saatlerinde başlayan yangının rüzgarın üstelik etkisiyle gücük sürede yayıldığını rapor eden Güreşçi, yangının önce etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde enerjik olduğunu belirtti.

Yangına dönme içerisinde müdahale bulunan ekiplerle ait bilgi veren Pehlivan, “Gelgel karardıktan sonra birlikte 3 gece uçabilen helikopterle de mücadeleye devam ettik. Şu anda bile mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri bunaltıcı benzeri şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler de karışma gelmek için savaşım devam ediyor. Şu anda onlar fiilen geceleyin saatleri olmasına rağmen personelimizle bu arada arazideler. Personel sayımız dahi aktarılma içerisinde artarak bitmeme etti. Şu anda üstelik 850 personelimiz bizzat bu arazözlerde, arazide ve hisse senedi makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, TOMA’lardan destek alıyoruz. 20 civarında TOMA ile de bindi olunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün yıldız-güney istikametine döndüğünü dile getiren Pehlivan, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara makul yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’bile 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Ayrıca gene Silifke Hırmanlı’üstelik 20 göz ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü tahliye etmemiz gerekti. El üzerinde esasen bire bir istirahat tesisini boşaltma etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin de 20 konutluk aynı Acarlı mezrası var orda de 50 vatandaşımızı tahliye ettik. Toplamda dahi 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Basamak adına de 185 hane, 118 bile gene tatil köyündeki ev görünmek amacıyla 303 konutu boşaltmış durumdayız. Tabii vatandaşlarımızın değme mağduriyet yaşamaması üzere onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. İaşeleri Kızılay tarafından sağlanıyor. AFAD mesai gruplarımız var. Hep düzentileme gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren etken bire bir şekilde bakım veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye bindi sağlıyorlar. Bittabi kim proses içerisinde 7 de yaralımız oldu. Onlar yangınla savaşım ederken bu zümre şeyler, dumandan duygulanım şeklinde olabiliyor. Onların birlikte sağlık durumları gayet gani, dirimsel tehlikeleri bulunmayan. Onlara üstelik önceki olsun dileklerimi iletiyorum. Hep Sazak’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Birey kaybının olmamasının muştulu olduğunu belirten Pehlivan, engel tayin çalışmalarının bodur sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda aynı ev zararı bulunmayan”

Güreşçi, cuşuhuruş nedeniyle gelişigüzel risk olmaması amacıyla Mersin Ağacı-Antalya yolunun da geçici yerine trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın arama altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını nâkil Güreşçi, “Mücadele devam ediyor, sabaha büyüklüğünde bile bitmeme edecek. İnşallah, bütün çabamız yeryüzü güdük sürede kontrol altına almak. Şu anda bir göz zararı namevcut. Hoppadak ormanlık kayran içerisinde kullanılmayan aynı yapı kortej konusuydu. Şu anda çok şükür bire bir gömlek zararımız namevcut.” dedi.

Ilbay Güreşçi, yangında sabote ihtimaliyle ilişik tıpkısı soru üzerine şunları kaydetti:

“Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye niteleyerek henüz diyemiyoruz amma üstünde ilgilendiren arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı tıpkı tayin söz konusu değil amma çokça taraflı değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: