Karabük evcil haberleri: Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse: “Ülkemiz Hemen Denizden, Güneşten, Kumsaldan İbaret Değil”

TUNAKAN YILDIRIM

Rusya’nın Soçi kentinden akım fail Astoria Grande gemisi 5. misil Amasra Limanı’na yanaştı. Gemi içerisinde yer düzlük bire bir ekip gezici ise tarihi eğlek, sıcak, han, pınar, cami ve köprüleriyle adlı bulutsuz albeni müzesi Safranbolu’yu rehberlerden bilgi alarak gezdi. Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse, “Kültür turizmi birlikte ülkemizde sonuç zamanlarda bağ gören turizm çeşitlerinden tıpkısı tanesi. Ülkemiz hoppadak denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil” dedi.

613 bulaşan ve 448 mürettebatla 5. kat Amasra Limanına yanaşan Astoria Grande gemisinden yer alan tahminî 70 gezmen rehberleri eşliğinde UNESCO Dünya bırakıt listesinde meydan alan ve Dünya’nın yeryüzü mebzul korunan 20 şehrinden biri olan Safranbolu’yu ziyaret etti. İlk namına Safranbolu Kristal Kadeh Balkon ve İncekaya Su Kemeri’ni görüşme fail Rus gezmen kafilesi daha bilahare tarihi çarşıya geçerek Safranbolu lokumunu tadına baktı ve yanlarına aldıkları hediyeliklerle Safranbolu’dan ayrıldı

“TÜRKİYE’YE DENIZ HAMAMI KONUSUNDAN DEĞİL DA AYRIKSI TARAFTAN BILE ÇALMAK HADDINDEN FAZLA HOŞUMA GİTTİ”

Barhana içerisinde düzlük kayran Acımasız Turistlerden Alexandre: “Kız arkadaşımla geldik. Billur Ayazlık ve İncekaya Akarsu Kemeri çokça iyice ve ilginç. Buradan safran dahi ahzetmek istiyoruz. Buraya ilk defa geliyorum elan önce Antalya, Kemer taraflarına gitmiştim. Türkiye’ye kumluk konusundan değil üstelik eksantrik taraftan da çağriştirmak çok hoşuma gitti” dedi.

BİZ SAFRANBOLU’YU NE BÜYÜKLÜĞÜNDE İYİ TANITIRSAK BU SAYININ RASTGELE HAFTA ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Safranbolu için kruvaziyer turizminin başlamış ve bitmeme ediyor olmasının sonuç merhale muştulu olduğunu aktaran ve Zalim turistleri tarihi çarşıda karşılayan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Biz hep şunu söylüyorduk. Uzak Şarklı turistlerin dışında Safranbolu’ya değişik ülkelerden bile turistlerin gelmesini hatırlamak gerekiyor diye niteleyerek… ve benim her antlaşma söylediğim henüz kalifiye hava gücü faziletkâr turistlerin, kültür turizminden anlayan turistlerin Safranbolu’ya gelmesinden yanaydı hep açıklamalarım. Son zamanlardaki gelişmeler dahi bu yönde. Bu beni çokça mutlu ediyor. Amasra’ya gelen kurvaziyerdeki Acımasız turistlerin tıpkısı kısmı dahi olsa adım adım seçme hafta Safranbolu’ya mevrut turistlerin sayısının da çoğaldığını görüyoruz. Bugün 70 şahsiyet aynı ekip geldi. 800-1000 yabanlık ekibin içinde bu çokça az tıpkısı aynı kendisine görülebilir ama bu yöre tedarik diye niteleyerek düşünüyorum ego. Tığ Safranbolu’yu hangi kadar gür tanıtırsak bu sayının temas hafta artacağını düşünüyorum. Şehremaneti yerine tedbir yapıyoruz. Tıpkı ayriksi kruvaziyer gemisinin geldiği ahit bastırdığımız broşürleri ve hediyeleri Acımasız turistlere vereceğiz. Safranbolu ile ilgili tanıtım filmlerinin gemide gösterilmesini sağlayacağız ki elan fazla turistin bura dikkatini çeksin. Turizm işletmeciler derneği üstelik turizm işletmelerimizde üstüne sakıt görevi yapıyor” dedi.

ÜLKEMİZ HEMEN DENİZDEN, GÜNEŞTEN, KUMSALDAN İBARET DEĞİL”

Komutan Köse sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kültür turizmi bile ülkemizde son zamanlarda bent gören turizm çeşitlerinden tıpkı tanesi. Ülkemiz takkadak denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil. Yaz turizmi de çokça eşsiz, turizm gelirleri anlamında ülkemiz ekonomik çıkıyor belki ama kültürüyle dahi ülkemiz çok kıymetli bire bir coğrafya. Bu yüzden bunun bile akilane pazarlanıp turistlere akıllıca anlatılması gerektiğini düşünüyorum ki hars turizminden parasını kazanan geçimini sağlayıcı Safranbolu üzere bu haddinden fazla makro.”

Share: