Hatay veri | Hatay Bahir Otobüsü Seferlerine Arsıulusal Kurallar ve Meteorolojik Nedenlerle Meydanlık Verildi

İlk seferini 19 Mayıs’ta Hatay’tan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentine eden Hatay Deniz Otobüsü (HADO), arsıulusal kurallar, sezon koşulları ve meteorolojik nedenlerden ekolojik ortam seferlerine uzaklık verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Yazman Yardımcısı Dayanıklı Vazıh, HBB Genel Yazman Yardımcısı It Canlı Celi, HADO’nun 2023 yılı april ayında seferlerine yeniden başlayacağını bildirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HADO yetkilileri, açıklık verilen HADO seferleriyle ilgili açıklama yaptı. HBB Genel Sekreter Yardımcısı Dayanıklı Sarih, şunları anlatım etti:

“Başkanımız Lütfü Savaş’ın genişlik önem verdiği projelerden biri olan HADO ile bugüne büyüklüğünde kestirmece 25 bin muvakkat taşıdık. Meteorolojik nedenlerden hava projemizi tefevvuk etmek zorundayız. Seferlerimize 2023 yılının nisan ayında başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar haftada iki nöbet Girne, benzeri kat de Gazimağusa atılmak için 3 el düzenliyorduk. Bu içtimai projemizde, vatandaşlarımıza, hastalarımıza ve öğrencilerimize bildirme dolgunca şekilde apotr olmaya çalıştık. İyi ayrımsız mevsim geçirdiğimize inanıyorum” dedi.

Açık, ayrıca projenin hayata geçmesinde ve yeşermesinde emeği sabık Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Savaş’a, HADO Umumi Müdürü Bülent Ok’a ve HBB Divan üyelerine teşekkürlerini iletti.

“ÖNÜMÜZDEKİ MEVSIM HİZMET KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN BİRAZ ELAN BÜYÜK GEMİLERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

HADO Genel Müdürü Bülent Ok, mayıs ayında başlayan seferlerin meteorolojik nedenlerden ufuk uluslararası kavait çerçevesinde sonlandırıldığını söyledi. İki gemiyle yapılan Girne ve Gazimağusa seferleri ile çokça kudretli benzeri sezon geçirdiklerini rapor eden Ok, “Bugüne büyüklüğünde taşıdığımız 25 bin yolcuyu Kırıkhan, Reyhanlı ve farklı ilçelerimizden, mıntıka hinterlandı olan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye ve Gaziantep’ten gelen öğrenciler oluşturdu. Projeyi sonlandırmadık. Eskimemiş benzeri saksı yarmak için tedarik yapıyoruz. Limanımız bakım, tamirat ve tadilatla uluslararası kurallara bakarak yenilenecek. Önümüzdeki zaman bakım kalitesinin yükseltilmesi için biraz elan nazik gemilerle çalışmayı hedefliyoruz” dedi.

“LİMANIMIZIN KAPASİTESİ 500 GROSTON AMMA BİZ BUNU 5 BİN GROSTONA YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koşullara bakarak geçici sayısını artırmayı planladıklarını üstelik sözlerine ekleyen Bülent Ok, “Limanımızın kapasitesi 500 groston amma tığ bunu 5 bin grostona yükseltmeyi hedefliyoruz. Taşıdığımız bulaşan sayısına baktığımızda bu sayının artabileceğini biliyoruz. Bu bile Sayın Başkanımızın sunu önem verdiği konuların başında geliyor. Başkanımız elan geçmiş yaptığı açıklamalarda ‘Hedefimiz yalnız KKTC değil, Akdeniz’de bize çok andıran olan Beyrut ve Libya hattında henüz kaliteli, henüz konforlu gemilerle limanımız bakım verecektir’ diyerek belirtmişti. Biz da bu hedefler doğrultusunda tedbir sürecini projelendirme, hedefleri temin programı kendisine hayata geçireceğiz. Bu süreci bildirme bereketli şekilde kullanacağız” diye konuştu.

Share: