Göker Gözütok: “Amme müteahhitlerini görmezden karışmak, ülkenin inşasını görmezden gelmektir”

Kayseri Amme Müteahhitleri Derneği Başkanı Göker Gözütok, 25 Ekim’üstelik amme müteahhitleri adına Ankara’bile tıpkısı araya geleceklerini söyleyerek, “Kamu müteahhitlerini görmezden süzülmek ülkenin inşasını görmezden gelmektir” dedi.

Kamu müteahhitlerinin 2022 yılı içerisinde aldığı inşaat işlerine verdiği tekliflerin, piyasada yaşanan yüzde 500’lük değer artışı sebebiyle yapılamaz ağıl geldiğini dile getiren Kayseri Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Göker Gözütok, “100 lira öneri verdiğimiz işin maliyeti, 500 liralık olmuştur. Bu fiyat artışları karşısında amme müteahhitlerinin batmasını çelmek için hükümetimizce alınan tedbirler haddinden fazla tutkun ve çok ensiz kalmıştır. Sektörümüzün kestirmece tıpkı yıllık feryadı, toplumdaki karşıt müteahhit algısıyla de birleştirilerek çokça yalınç görmezden gelindi. ‘Çok kazandılar şimdiye kadar kazandıklarına saysınlar’ denildi, ‘bütçe namevcut’ denildi. Bir Nice amme müteahhidi batırıldı. Binlerce firmaya efsus edildi. Bizim sektörümüz girdiği işleri sunma düşük fiyatı vererek düzlük, hem kendisi kazanan hem birlikte devletine kazandıran milyonlarca kişiye işveren ülkenin lokomotif sektörüdür” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörü kendisine hükümetten ayrımsız dokunulmazlık ya de dünyalık iktisap üzere tıpkı taleplerinin olmadığını belirten Gözütok, “Biz Türkiye’nin okullarını, içtimai konutlarını, camilerini, yollarını, köprülerini, kaldırımlarını, içme sularını, kanalizasyonlarını ve neşelilik arızalarını yapan yani bu ülkeyi inşa eden kamu müteahhitleriyiz. Hükümetimizin kamu müteahhitlerini görmezden gelmesi ülkenin inşasını görmezden gelmesidir. Seksiyon adına hükümetimizden bize dokunulmazlık sağlayacak. Para kazanalım diye bir talepte bulunmuyoruz. Suçumuz olmayan bu süreçten hoppadak ayakta kalarak ve hayatta kalarak çıkmak istiyoruz. Hükümet bu ekonomik süreçte saf kendisine değme kesime temas ücretliye övünerek fiyat farkı verirken, belediyeler ve kamu idareleri yaptıkları bütçelerle işin içinden çıkamayıp öz bütçelerini artırırken, bizi görmezden süzülmek amacıyla sunulan fiyat farkları ile geçiştirmek, bizi gark etmek bu sektörü soldurmak demektir. Biz bütçeden mülk pul istek etmiyoruz. Talebimiz suçu hoppadak devletine güvenerek aksiyon düzlük ancak ekstrem eşit artışlarına dayanamayarak, işini çoğaltmak zorunda mütezayit; teminatı yakılan münakasa yasaklısı haline getirilerek mesleği elinden alınan çokları üstelik mimar ve mühendis olan arkadaşlarımızın güvence mektuplarının iadesi antrparantez sicil affı ile da itibarlarının iadesidir. İşleri devam fail arkadaşlarımız için ise koşulsuz arıtma irade ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa müteahhitler haklı seslerini afişe etmek amacıyla, sektörü ortamında bulunduğu el durumdan çekip kurtarmak amacıyla 25 Teşrinievvel üstelik Ankara’ bile toplanacaktır. Bizde Kayseri Amme Müteahhitleri olarak bu toplantıya katılarak, bu zulmün benzeri zaman geçmiş bitmesi üzere elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu. – KAYSERİ

Share: