Erzurum’da Şark Türkistan üzere ortak çağrı

Küçük Asya Deneyimsizlik Derneği Erzurum Şubesince Doğu Türkistan’birlikte yaşananlara ve Uygur Türklerinin maruz kaldığı olaylara reaksiyon için basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına Erzurum Sivil Topluluk Kuruluşları Platformu temsilcileri, sendika temsilcileri ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri katıldı.

Lalapaşa Uğrunda Cuma Namazı sonrası Rum Deneyimsizlik Derneği Temsilcisi Erzurum Evrensel Hafızlar Topluluk Yazıhane Başkanı Abdurrahman İkinci yaptığı, açıklamada “yayılımcı ve katil” namına tanımladıkları Çin Halk Cumhuriyeti’nin yıllardır nehiy ettiği Maşrık Türkistan’da seçme tür yöntemi kullanarak dizgesel katliamlar gerçekleştirdiği ve çor, müstevli vesile edilerek insanların Çin yönetimi marifetiyle evlerinde ölüme terkedildikleri argüman edilirken; geçtiğimiz günlerde ise sâdır yangına müdahale edilmeyerek aralarında çocukların birlikte meydan aldığı Uygur Türklerinin şehit edildiği hatırlattı.

İkinci, zulme dur söylemek amacıyla gösteri özellikle oluşmak üzere yapılması gerekenleri şöyle dile getirdi; “Çin’in bu baskılara gerekçe yerine kamu Müslüman Şark Türkistan halkını fıldır ilişkilendirmesi de akseptans edilemez. Başta Türkiye almak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Şark Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e cebin alay malay akım etmeleri ve seçme platformda bu konuyu dile getirmeleri Şark Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine gürültülü katacaktır. Ayrıca bilinmelidir kim elden üzüntümüzü yorumlamak, takkadak miting ve izah ayırmak çıktı bir tane başına tam değildir. Zulmü gidermek ve mazlum kardeşlerimize arkalamak üzere eylem gerekmektedir. Kuklalara karşı hamasete dair söylemler geliştirip kuklacılara tasdik olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır.

Dünyanın rastgele durumunda benzeri insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve hak ekseninde çetin birlikteliği yapmasından maruf. Dünyanın değme durumunda aynı insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer akçe. Dünyanın değme yerinde benzeri insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tekmil yeryüzünde adil ayrımsız düzenin kurulması üzere çaba etmekten mazbut. Allah, hak ve adaletin tesisi üzere atılmış adımları boşa çıkarmayacaktır.” – ERZURUM

Share: