Erzurum’da çiftçilere buğday, arpa ve tritikale tohumu dağıtıldı

Erzurum’un Tekman ilçesinde, çiftçilere buğday, arpa ve tritikale tohumu dağıtıldı.

Tekman Belediyesi Ekin Merkezinde Il ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında “Sulp Dağıtım Programı” düzelendi.

Vali Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, hayvancılığın balaban girdisinin ağızotu olduğuna bel etti.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara bu konuda destek verdiklerini ifade eden Memiş, “Bu tahıl tohumlarını tarlanıza ekeceksiniz, biçeceksiniz, kendiniz üretip yeme mülk vermeyeceksiniz. Erzurum’birlikte 10 binin üzerinde çiftçiye tevzi yaptık. Rastgele yıl bunu artırarak devam ediyoruz. Yöre illerde ve ilin tamamında dağıtılan tohumu biz takkadak Tekman’da dağıtıyoruz. Son 2-3 yılda bin tonun konusunda çıktık, hedefimiz rastgele sene bunu verebilmek.” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Gömlek ise köylere akarsu, kanalizasyon, akarsu deposu yapımlarının bitmeme ettiğini anlattı.

İlçeye doğal gaz hattı döşendiğini anımsatan Ayak, şöyle konuştu:

“Bu yıldırı örgütü, ‘Biz Kürtlerden yanayız’ demesine rağmen oradaki Kürt aşiretlerini evlerinden, yurtlarından fail tıpkı örgüt. 4 ilçemizde bire bir ısıl santral yapıyorduk. Yüklenici getirdik, ruhsatını aldık kömürünü çıkartarak ısıl santral kuracaktı. 2 bin Tekmanlı, Karayazılı, Karaçobanlı ve Hınıslı evladımız çalışacaktı. Bu terör örgütü müteahhidin elemanını kaçırdı ve fidyeinecat istedi. Kayırıcı korktu ve ‘bu şartlarda bakım yapamam’ dedi. Kardeşlerimizin uyanması lazım. Izzet bundan sonra bakım getirecek ve devletin yanından ayrılmamamız lazım, yoksa hepimizi berbat ederler.”

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akaret dahi zaman dünyada ve Türkiye’birlikte en haddinden fazla konuşulan ve gündemde olan sektörün ekincilik olduğuna dikkati çekti.

Özellikle müstevli ve cidal ile tarımsal üretimin öneminin yöre plana çıktığını aktaran Akar, şunları kaydetti:

“Bizlerin dahi devlet adına bu sektörde yeryüzü iyi şekilde ve kıpırdak olma zorunluluğumuz var. Erzurum için ekincilik vazgeçilmez benzeri sektördür. Bu Tekman amacıyla az buçuk elan yöre planda. Sektörde faal herif Erzurum’üstelik yüzde 45 civarı iken Tekman’bile bu yüzdelik 80 civarında. Nedeniyle bizim amacıyla haddinden fazla koskocaman ve vazgeçilmez aynı büro. Erzurum, tahminî 870 bin büyükbaş ve ayrımsız milyonu aşan küçükbaş hayvan, 480 bin işlenen ekincilik arazisi ve 16 milyon dekar otlak alanıyla çok balaban tıpkı tarımsal potansiyele sahiptir. Son 4 yılda 60 milyon mesabesinde 95 proje uygulandı. Bu kapsamda bin 450 ton yemleme bitkisi ve 2 bin 600 titrem buğday, 100 bin kâr fidanı ve 4 bin 80 sıvat dağıtımı yaptık.”

Konuşmaların arkası sıra tören düzeni vasıtasıyla çiftçilere buğday, arpa ve tritikale tohumu dağıtıldı.

Programa, Tekman Kaymakamı Ergin Özer Özdemir, İl Güvenlik Müdürü Levent Tuncer, İl Bitirmiş Komutanı Albay İlker Balkır, Tekman Belediye Reisi Mustafa Reşit ve çiftçiler katıldı.Share: