Elazığ’da 345 personelin katıldığı sarsıntı ve hararet tatbikatı koku kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, göçük altından araçta sıkışmaya birçok alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’üstelik İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında yer sarsıntısı ve ateş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik hareket ve coşkunluk tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, kontrol, istirdat çalışması yaptı. Arkası Sıra görüngü namına irsal edilen UMKE ekipleri yaralıları göçük altından çıkardı. Bu esnada göçük altında küsurat vatandaşların bulunması için kokuya duygun uyanık taharri istirdat köpeği bölgede taharri yaptı. Çatı içerisinde mütezayit ayrımsız vatandaş ise AFAD ekipleri eliyle halat sayesinde kurtarılırken, suda boğulan aynı dirilik ise İl Güven Müdürlüğü dalgıç ekipleri marifetiyle bulunduğu yerden kurtarılarak ilgilendiren birimlere teslim edildi. 345 personelin katıldığı deprem ve coşkunluk tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’üstelik AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel hareket facia tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıran tatbikat yılı kendisine zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde zelzele tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün dahi Elazığ’birlikte bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik bahis başlıkları altında deprem yahut tıpkısı afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, mıntıka düzeyinde ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Her hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen yer iri depremlerden aynı tanesini yaşamış valilik yerine bu tecrübeye halen faal aynı şekilde sahip durumda. Ancak yeniden bile ülkemiz seçme makule afetlere maruz kalabilecek tıpkısı coğrafi özelliklere eş. O yüzden temas tür afete alın yeniden gene bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel tıpkısı manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerel imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ait ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar birlikte kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Deprem ve cuşuhuruş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın beraberinde Belediye Başkanı Delicesine Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Izzet Baskın, İl Cingöz Komutanı Miralay Erek Evren, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: