Dernek magandalarına karşı denetimler sıklaştı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düğünlerde havaya gelişigüzel zırh atılmasının engellenmesine yönelik yapılan uygulamada ruhsatsız tabanca ve tüfek ele geçirildi.

Elbistan’dahi, parçalanmamış tembihat ve daha başlangıçta yaşanan dağ olayları göz ardı ederek dernek ve belgi kabil merasimlerde havaya seçme üzücü açan magandalara alın Elbistan İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nce eskimemiş ayrımsız eylem planı hayata geçirildi.

Vatandaşların fert ve mal güvenliğini sağlamak üzere hayata geçirilen eylem planı kapsamındaki evvel yadırgatıcı aplikasyon, düğün salonlarının çevresinde yapıldı. Salonların angajman yollarında aplikasyon noktaları oluşturuldu. Elbistan İlçe Güven Müdürlüğü’nde işyar çok sayıda sivil ve resmi grup, durdurulan araçları ve içindeki şahısların ense aramasını yaptı. Aramalarda 1 nüsha ruhsatsız tabanca, 2 adet ruhsatsız tüfek ve 1 adet kurusıkı zırh sıyanet altına alındı. Kişiler üzerine dahi adli ve yönetimsel amal başlatıldı.

Kutlama mahallindekilerle çevredeki vatandaşların duygusal güvenliğini tehlikeye düşüren zırh atılmasına karşı ikinci aplikasyon ise seçkin düğüne sivil polis görevlendirmesi oldu. Resmi ekipler, görünür şekilde dernek salonları uğrunda beklerken; sivil polisler dahi çağrılı gibi tören alanında fariza aldı. Düğün sahiplerine uymaları müstelzim kavait beyanat edildikten bilahare merasimler mercek altına makbuz. Sivil polislerin, düğünün esasen sonuna büyüklüğünde alanda kalacağı ve kuralların çiğnenmesi halinde beklemedeki ekiplerle gelişigüzel olaya engelleme edeceği bildirildi.

Düğün böylelikle tebliğe aykırı akım eden düğün sahipleri için tutanak tutulduğu ve ceza işlemlerin çabucacık uygulanacağı belirtildi.

Elbistan İlçe Güven Müdürlüğü’nün, kanayan yaraya dönüşen bu kural tanımazlığın önüne salmak için toplumun parçalanmamış kesimlerini kapsayan çalışmalarının süreceği vurgulandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: