Cizre’de değme keseye akla yatkın sobalar satışta

Şırnak’ın Cizre ilçesinde havaların soğuması ile alay malay 450 liradan 6 bine büyüklüğünde sâdır fiyatlarla soba satışları başladı.

Kış mevsiminin yaklaşması ve hava sıcaklıklarının düşmesi ile alay malay Cizre’de soba satışlarında üstelik hareketlilik yaşanmaya başladı. Kışın ısınma telaşına düşen vatandaşlar, soba ahzetmek amacıyla Bakırcılar Çarşısı’nın yolunu tuttu. Her keseye ve herhangi bir tercihe makul sobaların satışının yapıldığı çarşı birlikte vatandaşların yer yol uğrağı yerlerinden biri oldu. Sobalar, 450 ile 6 bin teklik arasında satılmaya başlandı.

İlçede soba satarak mesleğini sürdüren Abdullah Akgüç, kaza merkezi ve çevre köylerde ikamet eden vatandaşların soba satın almaya geldiğini söyledi. Akgüç, “Şu anda havalar biraz elan yunak seyrediyor. Bu sebeple parçalanmamış anlamıyla soba alımları bahis konusu olmadı amma şu an kül zamanı. Hem eşit hem müşabih çeşitlerimiz var; sistem istediğini bulabilir. Kovalı, tuğlalı bunların döküm farkından hava fiyatları değişiyor. 450 TL’den başlayıp 6 bin TL’ye büyüklüğünde değişik modellerdeki soba satışlarına başladık” dedi.

“Genelde ferasetsiz vatandaşlara soba satıyoruz” diyen Akgüç, “Cizre’üstelik mutlak evlerde oturanlar, evlerinde radyatör olmayanlar, doğalgaza bibi geçmeyenler veya geçemeyenler gelip alıyor. Soba fiyatının kalitesi ve markasına göre değişiyor. İnsanların soba alırken, içerisinin turbo özelliğinin olup olmadığına, sağlamlığına ve sunulan garantiye dikkat etmeleri gerekiyor. Bacalarını sıkça temizlemeleri gerekiyor. Bacaları mahmul ve yapışkan olduğu antlaşma soba yanmıyor, tütüyor ve akıbet yerine de zehirlenmelere sefer açıyor. Hem sobanızın hem bile bacanızın bakımına ilgi etmeniz gerekiyor” uyarılarında bulundu. – ŞIRNAK

Share: