BURDUR’DA SOKAĞA TERK EDİLEN BEBEĞİN DURUMU KRİTİK

BURDUR’dahi battaniyeye sarılı sokağa tecezzi edilen, yapılan kontrollerde hipotermi geçirdiği tayin edilen yeni doğan bebeğin durumu ciddiyetini koruyor. Isparta’dahi alçak bakıma alınan bebeğe antibiyotik tedavisi uygulanıyor.

Merkeze vabeste Karacaören köyünde oturan Mehmet Mustafa Taşlıoğlu, güzeşte sabah evinin önüne çıktığında battaniyeye sarılı bir çağa olduğunu ayırt etti. Kız çağa, çağrılan ambulansla Burdur Şevket Hastanesi’ne kaldırıldı. Hipotermi nâkil ve zaman almakta zorlanan bebek, entübe edilip, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gönderme edildi. 19 Aralık’ta saat 02.00 sıralarında doğduğu durum edilen süt kuzusu, yoğun bakıma alındı.

BEBEĞE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ

Isparta SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Bakir Doğan Ünitesi Bati Bakım Ünitesi’nde vazifeli Dr. Araştırma Görevlisi Samira Kalıç, bebeğe antibiyotik tedavisi uygulandığını belirterek, “Bebeğimiz kuvözde antibiyotikle tedavi ediliyor ve daim gözlemliyoruz. Sağlığı ile ilişkin kemiksiz bilgelik amacıyla biraz zamana ihtiyacımız var. Bu gittikçe ilgilendiren da aynı süre atfetmek akıllıca gayrimümkün. Elimizden gelenin bildirme iyisini yapıyoruz” dedi.

‘TAŞLA KESİLDİĞİ YÖNÜNDE BİR BULGUYA RASTLAMADIK’

Dr. Samira Orak, bebeğin doğduktan sonra göbek kordonunun taşla kesildiği yönündeki iddiaya ilişik de “Bu yönde aynı bulguya rastlamadık. Hastayı buraya sevk fail ve önce tedavisini fail afiyet kuruluşundan da bu yönde benzeri hikmet, tarafımıza iletilmediği amacıyla bu konuda tıpkısı özdek tefhim etmek akilane gayrimümkün” diye konuştu.

Hastane yönetimi, Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne vukuf verildiğini, bebeğin sağlığına kavuşmasının ardından heybet güvencesi altına alınacağını kaydetti.

Share: