Bronz Soyer: “Tarihsel Bir Ağırlık Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin hesaplı temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 yıl sonra, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne ocak sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kurultay öncesindeki paydaş buluşmaları ise tüccar ve sanayicilerle devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel benzeri ağırlık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde tek engel namevcut” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni nesir ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan sonradan yeniden İzmir’dahi düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi amacıyla yapılan hissedar buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer maraba ve iştirakçi temsilcilerinin arkası sıra bu öğün tüccar ve sanayicilerle benzeri araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına münhal bölümünde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 murahhas ile tıpkı araya geldiklerini belirterek “Biz siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara esin alacakları, yararlanacakları bire bir töz ortaya emisyon arzusundayız. Bugünün siyasal meseleleri ile değil geleceğin siyasal çözümleri ile ilişkin tıpkısı kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARIYER NAMEVCUT”

Katılımcıların koskocaman ayrımsız görev üstlendiğini dile getiren Komutan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel bir sıklet olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi engelleyen, sınırlayan tek molekül yok. Yeter ki sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî tıpkı fariza üstlendiğimizi ve geleceğe çerağ tutmak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Çünkü bugünün açık oturum ikliminde bunun ne büyüklüğünde edisyon olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bütün bu zorlukları aşarak benzeri araya gelmiş görünmek ve bu heyecanı, umudu taşıyor tutmak son merhale nadir.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya kent dışında bulunduğu için çevrimiçi katılan İzmir Tecim Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in haddinden fazla büyük benzeri yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO adına birlik ekibimizle bu sürece elimizden mevrut tekmil katkıyı kaplamak amacıyla hazırız” dedi.

Veli Bölgesi Uran Odası (EBSO) Umumi Heyet Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi için planlı buluşmaların önemine dikkat çekerek iktisat alanında dosdoğru ve sürdürülebilir gelişmenin fakat eğitimle gibi olacağına dikkat çekti.

Iye Zihayat İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer birlikte çalışmanın önemine değinerek, eksiksiz desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu geleceğin tutum politikalarını tayin etmek üzere eş aklın önemine aksan yaparken, Veli Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Mürtefi Susam üstelik İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’dahi yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in birlikte Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak aksiyon dünyasından bir nice beniâdem karşı karşıya ve çevrim içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başbuğ Soyer, katılımcıları dikkatle dinleyerek sıcaklıkölçer aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek paydaş toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine paralel adına toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgilendiren ana soruları tartışacak. her bir grubun kontrol konferansı sonrası ortaya çıkaracakları sonuç bildirgeleri dört ayrı bilirkişi grubunun masasına sunulacak. Bu dört grup İzmir’üstelik geliştirilen döngüsel ekin anlayışının esas bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” uyum başlıkları çerçevesinde ajan gruplarının akıbet bildirgelerini müzakere edecek. Serencam deklarasyonları Gücük Ay 2023’teki balaban kongrenin planlanması üzere esas girdi kabul edilecek.

KONGRE YÜKSEK İSTİŞARE KURULU TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki etkili isimlerden oluşan Kongre Yüksek İstişare Oturmuş yoluyla yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, yöre toplantıların çıktılarını anne alarak Şubat 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve son bildirgesini şekillendirecek.

Share: