Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Nazır Çekicilik, TV100’dahi katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’bile nerede atılacağına ilişkin istifham konusunda Gelgel, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Kurum, tüm valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişik vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde yer ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri elbette ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çekicilik, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu kebir ayrımsız rakam.” diyerek konuştu.

Bakan Kurum, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 lira taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl bire bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin memur maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere bozukluk olduğunun belirtilmesi üstüne Çekicilik, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda gerçekte. Sabık sene görevli maaşına kestirmece yüzde 80 artma geldi. Tığ TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada ayrımsız aranjman yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla hane icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma da yüzdelik 25’i geçmemelidir ve aynı yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Çalım, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Çalım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki bölük fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine bütün tersi aynı ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişik şikayetlerin hatırlatılması konusunda Kurum, şunları söyledi:

“Bu talep de haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya uzaklık getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz üzere ayrıcalı durumda. Gelen talep konusunda Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede adamakıllı da ayrımsız mücahede yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler. Elhak diğer martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa de başvurabiliyor.”

Vekil Çekicilik, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, eskimemiş istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde hep 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Hedef Çalım, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem dahi bağlı olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü gelir grubuna ilişkin sosyal göz projesi

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çekicilik, Türkiye’üstelik almanak tahminî 600 bin yıpranmamış hane yapıldığını belirterek “Yer temenni dengesiyle ait. Ego burada temenni karşısında arzı artırıyorum. Deminden ılımlı gelire birlikte yapacağız. Itidalli gelire de ardı sıra proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde da ılımlı gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Gayrimenkul Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye de bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Share: