Bayburt’ta erdemli tahıl verimi çiftçinin yüzünü güldürdü

Bayburt’ta çiftçiler, hasadı sona eren hububatta bu sene yüksek rekolteye ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Bayburt Ekincilik Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, hububatta çiftçinin hem mahsul hem üstelik nitelik açısından pir iz elde ettiğini söyledi.

Hububatta verimin bu yıl geçen yıla bakarak 50’nin üstünde arttığını tamlayan Yıldırımtepe, “Geçtiğimiz sene susuzluk dolayısıyla çiftçimizin durumu kötüye gitmişti ama bu yıl çiftçilerin yüzü gülüyor. Antrparantez Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) ilimizde hububatta tarihinin rekorunu kırdı. TMO, 2010 yılında 5 bin titrem hububatla bildirme aşkın alımı yapmıştı ama bu sene Bayburt’ta 11 bin tonla akıbet 20 yılın rekorunu kırdı ve çiftçinin ürettiği rüşvet, buğday, tiritikale, çavdar, yulafın tamamını aldı.” dedi.

Yıldırımtepe, TMO’nun ilk defa taban değer uyguladığına dahi dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“TMO, hep tavan karşılık açıklar ürünün kalitesine bakarak de eşit düşerdi. Çiftçilerimiz de gidip ürünleri alıma girmediği zaman dümbelek dönerlerdi. Bu sene öyle bire bir uygulama olmadı. Hububatta tonu 6 bin 375 liradan aya değer açıklandı, kalite çok iyiyse denk 25 kuruş artırıldı, ürün kalitesizse kıymet 6 bin 350’ye düştü. Genişlik bağan kıymet üstelik piyasanın üstünde. Buna katma Reisicumhur kararnamesiyle 1000 liralık buğdayda, 500 lira arpada pirim var. Antrparantez buğday 7 bin 400 liraya arpa ise 6 bin 250 liraya fiyat buldu. Dolayısıyla çiftçilerimiz bilcümle TMO’yu tercih etti. Bu yıl çok türlü ayrımı bile yapılmadı, buğdayın tamamını ekmeklik buğday olarak topladılar. Özellikle Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, TMO Umumi Müdürüne ve Bayburt’ta idarehane açan TMO Erzurum Şubesi başmüdürüne teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl çiftçinin hububat yönünde yüzü güldü.”

Yıldırımtepe, şu anda Bayburt’ta çiftçinin bağ bozumu ekimine başladığını rapor ederek, süt desteğinin açıklanmasını ve matbua fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Share: