Basın, içtimai medya ve genel ağ haberciliğine ilgilendiren düzenleme TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, “dezenformasyonla savaş düzenlemesi” namına bilinen Matbuat Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin hep üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin hacısı hocası üstünde alay kayran İYİ Parti Kol Başkanvekili Dursun Eşitlik Dervişoğlu, düzenlemeyle anne niyetin, aykırı paylaşımların önüne salmak olduğunu doğacak sürdü.

Dezenformasyona cebin uğraş söylemi üzerinden önceki önceki meşrulaştırmaya, demincek ise kanunlaştırılmaya çalışılan yasa teklifinin asıl hedefinin “selim biçimlenme” olduğunu öne süren Dervişoğlu, yasa teklifini, “atanmış idari kurumları yargıya muhtemelen yetkilerle teçhiz, geleneksel iletişim araçları araçlarındaki sansür ve baskıyı sayısal mecralara transfer, karışık ve abstre ifadeler üzerinden kanunlara göre kabahatli belirlemek üzere değil suçluya göre kanun ika girişimi” namına tanımladı.

Dervişoğlu, kanun teklifiyle matbuat ve anlatım özgürlüğünün ortadan kaldırılacağını, yargıya ilgili görev ve yetkilerin bürokrasiye devredileceğini argüman etti.

“İhanet odaklarını hepyek afişe edeceğiz”

MHP İstanbul Saylav Feti Baht, düzenlemeyle “özgürlüklerin kısıtlanacağı”, “basına sansür getirileceği”, “seçimlerin yapılmasının bile tehlikeye gireceğinin” iddia edildiğini söyledi.

Emperyalizmin inşa ettiği toplumsal iletişim araçları ahlakını savunanları gördüklerini belirten Felek, “Ülkemize karşı hesaplı matlup operasyonlarının, milletimize alın kurgulanan kumpasların iş birlikçilerini gördük. Toptan güçlerden siyasetimize engelleme dilek edenleri, tasni gazetelerle seçme ay yüz binlerce lirayı hortumlarken mücahede, hürriyet sloganı atanları, iktidara alın ürün beğenmek şartıyla mahdut dışından fonlanan iletişim araçları kuruluşlarını gördük. Seçme iddiası periyot batmadan çöpe atılmış politikacıları üstelik gördük.” ifadelerini kullandı.

Birçok hukuk kuralının esasen benzeri aktöre kuralı olduğunu dile getiren Felek, “Bu iklime ecnebi olanların düşünerek çölleşmiş dünyalarını kovayla akarsu taşıyarak yeşertemeyeceğimizi de biliyoruz. İhanet odaklarını bir bir açıklanmış edeceğiz ve adaleti yeryüzüne hakim kılacağız.” diyerek konuştu.

HDP Van Milletvekili Melamet Ana, kanun teklifi ile sosyal medyanın murat alındığını, iktidarın politikalarına itiraz fail herkesin “düşmanlaştırıldığını” savundu.

CHP İzmir Mebus Tuncay Özkan, “Bire Bir kaka yaratıyorsunuz, içine ‘gazeteci’ diyerek benzeri canavar koyuyorsunuz. Bu canavar değil ama o sakil sizi yutar, bunu yapmayın.” dedi.

Gazetecinin değme partiye karşı sorumlu olmadığını, halkına ve gerçeğe alın mesul olduğunu kaydeden Özkan, “Bana tek kimse devletin oligarşiyle ayakta tutulacağını anlatamaz. Bu yasanın tıpkısı şaka olduğuna farz etmek istiyorum. Hürriyet, yalnızca benim sorunum değil hepimizin sorunu. Bizden geriye sadece gocunmak kalacak. Imtina Etmek, yaşamdan daha tafsilatlı süren benzeri madde.” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Mebus Onursal Adıgüzel, AK Parti’nin, bu yasa teklifiyle istibdat rejimi dönemlerini aratacak bir döneme girildiğini tescil ettiğini savundu.

Düzenlemeyi, “muhalefeti ve basını gravite altına kabul etme, ilzam yasası” kendisine nitelendiren Adıgüzel, “dezenformasyonla savaşım düzenlemesi” adı verilen yasa teklifinde, dezenformasyonun tanımının düz almadığını söyledi.

“Amelî işlenecek tıpkı suç değil”

YANLIŞSIZ Öğür Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, sayısal mecralara müteveccih uluslararası örnekleri üstelik inceleyerek toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak ince benzeri kanun teklifi hazırlamaya çalıştıklarını belirtti.

Tıpkı basın mensubunun, düzenlemenin “halkı kayışçı bilgiyi aşikâre yayma” suçunu içeren 29. maddesinin konusu olamayacağını ifade fail Özdemir, Türkiye’birlikte malumat yapan bir basın mensubunun, düşünülerek ve istekle biber dolması fen yapması yerinde itibarının engel göreceğini söyledi.

Özdemir, “Beceri adına benzeri matbuat mensubunun, bu suçun muhatabı olması olabilir değil. Muhalefetin söylediği kabilinden bu suç temas şekilde palas işlenecek bir suç değil, çokça cani kuralları var. Muhalefet, düzenlemeye sadece itiraz ediyor, benzeri teklifi bulunmayan. ‘Sosyal medyama dokunma’, ‘özgür basın susturulamaz’ pir ama önemsiz söylemler. Toplumun beklentilerini karşılayan, bereketli benzeri içtimai iletişim araçları düzenlemesi yaptığımıza inanıyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

Share: