Zonguldak’ta ilk kez aynı anda kombine sınırlanmış böbrek taşı ameliyatı yapıldı

Zonguldak’ta ilk kez tıpkı anda şişko bağlı böbrek taşı ameliyatı yapıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda Zonguldak’ta ilk defa branş üstü pozisyonda Endoskopik Tıknaz intrarenal Cerrahi adı verilen böbreğe bire bir anda hem idrar kanalından hem da sırttan erişim sağlanarak merbut böbrek taşı ameliyatı yapıldı.

Zonguldak’ta yaşayan 26 yaşındaki Umut Öztürk, sol tarafındaki ağrıları sebebiyle hastaneye başvurdu. Burada muayenesi yapılan Öztürk, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’na yönlendirildi. Yapılan tahlillerde sol böbreğinde hep boyutu 5 santimetreyi geçen ve böbreğin temas odacığını kaplayan haddinden fazla sayıda taş belirleme edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Engin Denizhan Demirkıran ve ekibi; tıpkı taraftan alınan yeni çocuk lazer kullanarak sektör üstü pozisyonda böbreğin ense odacıklarına lüzum kanalından giren Fleksible URS cihazı ile otama ederken bire bir anda yalnızca kusurlu santimetrelik tıpkısı kesiden böbreğin madun odacıklarındaki tagların Nefroskop cihazı ile çıkarıldığını söyledi.

Ameliyat sonrası hastadan 30 nüsha taş çıkarılırken tıpkısı kısım ahcar ise böbrek içerisinde lazer yardımıyla türap haline getirildi. Kısaca 1 saat süren ameliyat sonrasında hastanın böbreği taşlardan kurtarıldı. Parasız dahi sağlığına kavuşmuş oldu.

Daha önceleri bu hastalara bozuk yöntemlerle iki ya dahi daha çok işler yapıldığını tabir eden Demirkıran, bu ameliyatlarda birdenbire çok kesi yapılması gerekirken bakir yöntemle tek seansta daha bereketli imkan tanındığını açıkladı. Demirkıran, kullanılmamış yöntem faaliyetler sonrası hastanın güdük sürede taburcu olabileceklerini belirtti.

İdrar kanalından kullanılan Fleksible URS cihazının yardımıyla peş odacıklardaki tagların katma tıpkısı kodes açılması gerektirmeden sırttan giren cihazın önüne bırakılabileceğini rapor fail Dr. Demirkıran, bu sayede elan beş altı cerrahi abra ile henüz hilt ve efektif otama sağlanabildiğini açıkladı.

Endoskopik Toplanmış intrarenal Cerrahi isim sunulan böbreğe ayrımsız anda hem idrar kanalından hem de sırttan erişim sağlanarak vabeste böbrek taşı ameliyatının tecrübeli benzeri takım gerektirmesi dolayısıyla Türkiye’bile sayılı merkezde yapıldığını aktaran Demirkıran, Batı Karadeniz Bölgesi’nde bile ilk defa Üroloji Anabilim Dalı’ndan kendisi ve ekibi yoluyla ZBEÜ Sağlık Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’ne gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Ameliyat sonrası sağlığına mülaki züğürt Rüya Öztürk birlikte “Ufak aynı balkı ile başladı. Hastaneye gitmiştim oradan buraya yönlendirildim. Doktorumuz ve ekibi ameliyatımızı gerçekleştirdi. Böbreklerimden bu kadar taş beklemiyordum. Şu anda sancı bulunmayan. Eskisi gibiyim” diye konuştu.Share: