Yutma güçlüğü çekici Akalazya hastaları endoskopik yöntemle otama ediliyor

Yutma güçlüğü çeken, katı gıda yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Soylu Fazıl Kent Hastanesi’nde endoskopik otama yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin farklı illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Kent Hastanesi’ne gelen hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu ve ekibince uygulanan Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik otama yöntemiyle şifa bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu, AA muhabirine, kemirmek borusunun göden tarafındaki ast özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşmuş kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki illet dolayısıyla cellat ve sıvı besinlerin mideye zahmetsiz geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını tamlayan Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi üzere kullandıkları yöntemin haddinden fazla beş altı merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin ayrımlı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’birlikte afiyet hizmetlerinin çok ileri seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya bulunmaz görülen bir hastalıktır. 100 binde tıpkısı ila yedi yaşama arasında rastlanan bir hastalıktır. Tanısı üstelik tedavisi dahi zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan mevrut hastalarımız var. Tahminî 10 yıl öncesine kadar medikal, balon dilatasyonu kabilinden yöntemler kullanılıyordu ancak günümüzde endoskopik tedavi yeğleme ediliyor. seçkin kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan tıpkı formül. Bu işlemlerden sonraları hastalar çokça rahat aşındırmak yiyebiliyor, çokça bayındır akarsu içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyen süreçte hastane bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun üstelik Türkiye’bile tıpkısı ilk olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den otama amacıyla Kahramanmaraş’a mevrut Hasan Uysal, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, çeşitli hastanelerde farklı tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına çıkar yol bulamadığını anlattı.

Tedavi için arayıştayken Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 çevrim önceki POEM operasyonu geçirdim. Cenabıhak’a şükür şu dakika sağlıklı, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Bugün üstelik nasipse taburcu oluyorum. Cenabıhak devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri su ile içtim hep su ile yedim. Akarsu olmadan tek işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu bile su olmadan yiyip içemiyordum. Yeryüzü sonunda araştırmalarım neticesinde Bahtiyar doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla yeniden hayata döndüm.”

Hastalardan Yıldız Ibdai birlikte İstanbul’dan geldiğini ve henüz başlangıçta tıpkısı operasyon geçirdiğini fakat yekpare anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada bile ayrımsız ameliyat geçirdiğini tamlayan Özgün, sağlığının temas sabık dolaşma daha iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: