Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışması dünyaya kat sayı oldu

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışması dünyaya benzer oldu

EBİS ile yapılarda yüzdelik 99,45’lik sükse yakalandı

ANKARA – Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından geliştirilen çipli Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), dünya da bir nice ülke aracılığıyla benzer makbuz. Yapıların afetler karşısında birey ve para güvenliğini koruyacak şekilde üretilmesinde öncelikle beton kalitesinin izlenmesi üzere geliştirilen EBİS, bir nice alanda üstelik ödüle layık görüldü.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla geliştirilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), acun genelinde bu özelliklere sahip bir izlem sisteminin bulunmaması ve sistemin başarısı nedeniyle bir nice büyüklük aracılığıyla kat sayı alındı. Yapıların afat karşısında fert ve servet güvenliğini koruyacak şekilde üretilmesinde öncelikle beton kalitesinin izlenmesi için geliştirilen EBİS, birçok alanda bile ödüle layık görüldü. Bakanlık vasıtasıyla 2018 yılında hayata geçirilen EBİS ile bina projesinde belirtilen beton sınıfına ve standartlara uygunluğunun belirlenmesi ve beton dökümü esnasında görevlilerin, görevlerini adına getirip getirmediklerinin dahi kontrolü yapılıyor. Bu sistemle yapılarda makbul betonların Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi yardımıyla kimlik kazanması sağlanıyor. Antrparantez talih genelinde manipülasyonu engelleyecek şekilde tasarlanmış beton test cihazları ile laboratuvar deneyleri gerçekleştiriliyor.

RFID çipler, darbelere alın yüksek dayanabilen yonga modeli seçildi

Betonun yapısına göre kullanılacak ayrımlı kalem, kabil ve özelliklerdeki RFID çiplerin belirlendiği kaydedilen Vekillik açıklamasında; bu çiplerin Afyon, Düzce ve Karaman illerinde test edildiği ve darbelere karşı faziletkâr dayanım sergileyen çip modelinin seçildiği aktarıldı. EBİS Projesinin Ar-Ge sürecinin tamamlanması ile Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Defans Uran Başkanlığı beyninde 4 Şubat 2018 tarihinde bire bir İş Birliği Protokolü imzalandığı belirtildi.

AselsanNet eliyle yüzde 100 evcil ve milli cihazlar üretildi

Açıklamada, projenin AselsanNet eliyle yüzdelik 100 domestik ve milli; RFID Okuyucular, IP Kameralar, Mini PC, GSM Modem, Akıcı Güç Kaynağı ve Beyinli Kilit gibi özellikleri mevcut ilk örnek aynı beton katliam cihazı üretilerek Eskişehir ilinde uçman çalışmaların yapıldığı kaydedildi.

Prototip maşa başarısının sağlanması ile 650 adet beton imtihan cihazının üretildiği rapor edilen açıklamada, Vekillik marifetiyle izin belgeli laboratuvarlarda ücretsiz olarak kurulumları ve kalibrasyonlarının gerçekleştirildiği vurgulandı.

Kullanıcıların sisteme hızlı hızlı erişebilmesi için mütenevvi yazılımların hazırlandığı bildirilen açıklamada, yazılımlardan edinilecek verilerin muhafazası üzere benzeri haber merkezinin kurulduğu ve katıksız benzeri tehlike takkadak bu verilerin kurtarılabilmesi için dahi nâr istirdat merkezi yerine işlev göreceğinin altı çizildi.

Bakanlığın Dışarılık Teşkilatında fariza işleyen personel ve görevlilerine müteveccih büyüklük genelinde mütenevvi eğitimler düzenlendiği tabir edilen açıklamada, kullanıcıların sorunlarına de ivedilikle çözüm sağlanabilmesi üzere 7/24 bakım veren ayrımsız davet merkezinin bile kurulduğu aktarıldı.

EBİS’in uygulanmaya başlamasının arkası sıra yüzde 99,45’lik faziletkâr aynı başarı yakalandı

Açıklamada, sistemin uygulanmaya başlamasının peşi sıra yüzdelik 99,45’lik erdemli tıpkısı başarı yakalandığı, bu sistemin yekpare yapılarda yaygınlaştırılması için bile icraat yapıldığının altı çizildi. Antrparantez, Türkiye’birlikte bu zamana büyüklüğünde üretimi sıfır RFID etiketlerin üretimine 7 April 2020’de başlanarak, birçok sektörde tasarruf yeri bulan bu teknolojinin yerlileştirildiği ve millileştirildiği tabir edildi.

EBİS ile betonlara ilişkin birlik aşamalar denetleniyor

EBİS yardımıyla yapılarda geçer not tam verilere ulaşıldığı tamlanan açıklamada şu bilgilere meydan verildi:

“EBİS ile hangi inşaatta hangi sınıf betonun kullanıldığı, bu betonun ne beton mikserinden, hangi ahit ve saatte alındığı, deneyler üzere birçok adet mostra hazırlandığı, deneylerin hangi laboratuvarda kim eliyle gerçekleştirildiği, beton dökümüne çatı denetim görevlilerinin paydaşlık yazar etmediği, numunelerin ilişik standardında belirlenen sürelerde şantiye mahallinde ve kür havuzunda makul koşullarda bekletilip bekletilmediği denetlenebilmektedir.”

EBİS ile birçok alanda ödüle layık görüldü

10 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde 279 bin 651 inşaattan 22 milyon 41 bin 317 nüsha genç beton numunesi makbuz ve incelemeye tabi tutuldu. EBİS, 2019 yılında Avrasya İnşaat Mimarlık Mühendislik ve Dizayn Proje Festivalinde İnovasyon Ödülü, 2019 yılı Türkiye Marka ve Kariyer etkinlikleri haftası kapsamında yılın E-Inkılap Projesi, 2020 yılında Türkiye Bilişim Derneğince düzenlenen 2020 Enformatik Ödülleri arasından Kurumsal Süreçlerde Kâr ödüllerine layık görüldü. Çipli Elektronik Beton İzleme Sistemi’ni dünyadaki birçok devlet de uygulamak amacıyla Bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirmeye başladı. Bu kapsamda Azerbaycan, Özbekistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Bakanlığa EBİS’i uygulamaya müteveccih talepler geldiği belirtildi.Share: